Fotbal: Zinedine Zidane a acceptat să revină la Real Madrid (presă)

Consiliul director al clubului Real Madrid, care se va reuni în această seară pe Santiago Bernabeu, va decide demiterea antrenorului argentinian Santiago Solari şi înlocuirea lui cu Zinedine Zidane, la 278 de zile de la plecarea lui, anunţă televiziunea spaniolă La Sexta.

Real Madrid a pierdut într-un interval de şapte zile toate opţiunile la titlurile din acest sezon, cupă, campionat şi Liga Campionilor, iar Santiago Solari va primi un alt post în cadrul clubului.

Prima opţiune a preşedintelui Florentino Perez este revenirea lui Zinedine Zidane şi La Sexta susţine că tehnicianul francez a acceptat să preia imediat Real Madrid.

Zidane va fi al treilea antrenor al madrilenilor din acest sezon, după Julen Lopetegui, demis în octombrie, şi Santiago Solari.

În primul său mandat ca antrenor la Real Madrid (ianuarie 2016- mai 2018), Zidane a cucerit 9 trofee, printre care Liga Campionilor (3), Cupa Mondială a cluburilor (2), Supercupa UEFA (2) şi un titlu naţional.
AGERPRES


populare
astăzi

1 „Stai ca boul pe coadă” / Dialogul dintre Gabriela Cristea și Ioana Ginghină care a încins spiritele. Replica dură a medicilor

2 Lovitură strategică / Șeful Marinei Gărzii Revoluționare, responsabil de Strâmtoarea Ormuz, ar fi fost ucis într-un atac la Bandar Abbas

3 „Să plece acasă dacă nu pot face asta!” / Măsura care ar scădea cu 1 leu prețul motorinei și benzinei până mâine

4 Donald Trump, declarație halucinantă: ar fi refuzat propunerea de a conduce Iranul ca lider suprem, în locul lui Khamenei

5 Rușii au căzut în capcana ucrainenilor și au primit „cadouri” explozive. Soldații lui Putin s-au filmat cu bombele în brațe