Gardoș a pus umărul la victoria lui Southampton pe terenul lui Manchester United

Southampton, cu fundașul român Florin Gardoș pe teren din minutul 21, a învins pe Manchester United cu scorul de 1-0, duminică, într-un meci din etapa a 21-a a campionatului de fotbal al Angliei, disputat chiar pe ''Old Trafford''.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Dusan Tadic (69). Gardoș a intrat pe teren în minutul 21 în locul belgianului Toby Alderweireld (accidentat).

''Diavolii roșii'' au o singură victorie în ultimele cinci partide și au fost devansați în clasament chiar de ''sfinți'', care ocupă ultima treaptă a podiumului. Southampton nu mai învinsese pe ''Old Trafford'' din 1988 și nu câștigase niciun meci contra echipelor din ''top 5'' în acest sezon.

Costel Pantilimon a apărat poarta lui Sunderland în meciul pierdut acasă cu Liverpool (0-1), în timp ce Vlad Chiricheș nu a făcut parte din lotul lui Tottenham pentru partida cu Crystal Palace (1-2).

Rezultate:

Duminică
Manchester United — Southampton 0-1
A marcat: Dusan Tadic 69.

Arsenal — Stoke City 3-0
Au marcat: Laurent Koscielny 6, Alexis Sanchez 33, 49.

Sâmbătă
Crystal Palace — Tottenham Hotspur 2-1
Au marcat: Dwight Gayle 69 — penalty, Jason Puncheon 80, respectiv Harry Kane 49.

Chelsea — Newcastle United 2-0
Au marcat: Oscar 43, Diego Costa 59.

Burnley — Queens Park Rangers 2-1
Au marcat: Scott Arfield 12, Danny Ings 37, respectiv Charlie Austin 33 — penalty.

Everton — Manchester City 1-1
Au marcat: Steven Naismith 78, respectiv Fernandinho 74.

Leicester City — Aston Villa 1-0
A marcat: Paul Konchesky 45+1.
Cartonașe roșii: Matthew James 90+3, respectiv Ciaran Clark 90+4.

Swansea City — West Ham United 1-1
Au marcat: Mark Noble 74 (autogol), respectiv Andy Carroll 43.

West Bromwich Albion — Hull City 1-0
A marcat: Saido Berahino 78.

Sunderland — Liverpool 0-1
A marcat: Lazar Markovic 8.
Cartonaș roșu: Liam Bridcutt (Sunderland) 49.

În clasament, pe primul loc se află Chelsea, cu 49 puncte, urmată de Manchester City, 47 p, Southampton, 39 p, Manchester United, 37 p, Arsenal, 36 p, Tottenham Hotspur, 34 p, West Ham United, 33 p, Liverpool, 32 p, etc.

2 Justiția din Ro a comis-o din nou! Asta e din aia jegoasă, făcută în nesimțire!

3 VIDEO Asta cu cei doi militari ucraineni de origine română, tată și fiu, o fi adevărată?

5 O dezvăluire care dă de gândit / „Din păcate, nu am avut ocazia să-l cunosc pe Zelensky în persoană. Probabil că are alte lucruri de făcut”