GCS: 502 persoane reconfirmate pozitiv cu COVID-19

Un număr de 502 de persoane au fost retestate şi au fost reconfirmate pozitiv cu COVID-19, a anunţat, sâmbătă, Grupul de Comunicare Strategică (GCS).

"Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienţilor care erau deja pozitivi, 502 de persoane au fost reconfirmate pozitiv", precizează GCS.

Distribuţia pe judeţe a acestor cazuri este următoarea:

* Alba - 4
* Arad - 4
* Argeş - 49
* Bacău - 22
* Bihor - 5
* Bistriţa-Năsăud - 5
* Botoşani - 5
* Brăila - 20
* Braşov - 37
* Buzău - 10
* Călăraşi - 7
* Caraş-Severin - 0
* Cluj - 29
* Constanţa - 29
* Covasna - 2
* Dâmboviţa - 2
* Dolj - 1
* Galaţi - 9
* Giurgiu - 5
* Gorj - 19
* Harghita - 0
* Hunedoara - 6
* Ialomiţa - 6
* Iaşi - 27
* Maramureş - 3
* Mehedinţi - 11
* Mureş - 6
* Neamţ - 8
* Olt - 6
* Prahova - 28
* Sălaj - 0
* Satu Mare - 2
* Sibiu - 10
* Suceava - 21
* Teleorman - 1
* Timiş - 4
* Tulcea - 5
* Vâlcea - 9
* Vaslui - 3
* Vrancea - 8
* Bucureşti - 60
* Ilfov - 14

Potrivit GCS, în urma testelor efectuate la nivel naţional, faţă de ultima raportare, au fost înregistrate 1.284 cazuri noi de infectare, acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului