Germania: O femeie de 92 de ani, condamnată din nou la închisoare pentru negarea Holocaustului

O femeie din Germania care a executat deja mai multe pedepse cu închisoarea pentru negarea Holocaustului a fost găsită vinovată din nou, vineri, de incitare la ură, relatează dpa. Femeia în vârstă de 92 de ani abia fusese eliberată din închisoarea unde a petrecut doi ani şi jumătate pentru motive similare.

Vineri, un tribunal districtual din Berlin a condamnat-o pe Ursula Haverbeck la un an după gratii pentru negarea Holocaustului ca fapt istoric, într-un interviu publicat online în 2018.

Haverbeck a susţinut că afirmaţiile sale au fost interpretate greşit sau scoase din context.

Femeia este cunoscută pentru că a negat public în repetate rânduri Holocaustului şi doar cu câteva săptămâni în urmă a fost pusă în libertate după ispăşirea unei pedepse de doi ani şi jumătate de închisoare, tot pentru discurs de ură.

Ea a fost condamnată de mai multe ori la diferite sancţiuni, inclusiv privare de libertate, pentru fapte similare, prima dată în 2004, când i-a fost aplicată doar o amendă.

Ursula Haverbeck susţine că lagărul de concentrare de la Auschwitz a fost un simplu lagăr de muncă. Istoricii estimează că circa 1,1 milioane de oameni au fost ucişi în timpul regimului nazist doar în lagărul Auschwitz-Birkenau. AGERPRES


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Ce „coace” Tucker Carlson? /