Gimnastică artistică: Denisa Golgotă, medaliată cu aur (sol) și argint (sărituri), la Europenele de junioare

Sportiva română Denisa Golgotă a cucerit medalia de aur la sol și pe cea de argint la sărituri, duminică, în finalele pe aparate din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică pentru junioare de la Berna.

Golgotă s-a impus la sol cu 13,933, devansându-le în clasamentul final pe britanica Alice Kinsella, 13,866, și pe rusoaica Uliana Perebinosova, 13,800.

La sărituri victoria a revenit italiencei Martina Maggio, cu 14,499. Pe locul al doilea s-au clasat, la egalitate, italianca Martina Basile și românca Denisa Golgotă, cu 14,233 fiecare. Olivia Cîmpian a ocupat locul 8, cu 13,566.

În finala de la bârnă s-a impus rusoaica Anastasia Iliankova, cu 14,400, în timp ce românca Ioana Crișan a ocupat ultimul loc, 8, cu 1,133, după un exercițiu complet ratat.

Echipa de junioare a României a cucerit bronzul la Berna, completând bilanțul de trei medalii al țării noastre în întrecerea juvenilă.

România a cucerit două medalii și în competiția senioarelor, prin Cătălina Ponor, bronz la bârnă și sol.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)