Halep și Schiavone, calificate în optimile probei de dublu la Roma (WTA)

Jucătoarea română de tenis Simona Halep și italianca Francesca Schiavone s-au calificat, marți, în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.428.490 dolari, grație victoriei cu 62, 6-2 în fața cuplului Darija Jurak (Croația)/Arantxa Parra Santonja (Spania).

Halep și Schiavone și-au asigurat un cec de 7.280 euro și 105 puncte WTA după o oră de joc, urmând ca în optimi să înfrunte câștigătoarele meciului care opune rusoaicele Ala Kudriavțeva/Anastasia Pavliucenkova, favoritele nr. 8 ale probei, și italiencele Nastassja Burnett/Jasmine Paolini.

La simplu, Halep, a doua favorită, va juca miercuri, direct în turul al doilea, cu americanca Alison Riske. Schiavone a fost învinsă de compatrioata sa Karin Knapp, cu 6-4, 6-1, în primul tur. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Vreau să-i audiem public. E neobrăzarea unei industrii” / Reclama Catena care i-a făcut pe membrii CNA să spună

2 VIDEO Da, aceste imagini sunt din Sankt Petersburg și Moscova...

3 Asta e de citit! / Ucrainenii se crucesc când văd ce aberații face Armata SUA în Golful Persic și dau amănunte...

4 Liderul suprem al Iranului aruncă bomba: „Nu noi am atacat Turcia și Omanul. Este o înșelătorie menită să creeze diviziuni”

5 Ce se întâmplă? / Băncile din Ro au refuzat de 6 ori să împrumute Guvernul în luna martie!