Handbal feminin: Norvegia, prima semifinalistă la EURO 2016

Norvegia, campioana continentală și mondială en titre, s-a calificat, marți, în semifinalele Campionatului European de handbal feminin - EURO 2016 - din Suedia, după ce a dispus de Ungaria cu scorul de 24-23 (11-9), la Helsingborg, în penultimul său meci din grupa principală II.

Scandinavele, care au câștigat toate meciurile până acum, s-au impus la limită în fața unei echipe a Ungariei care juca doar pentru onoare.

Ungaria a început curajos și a condus cu 3-1 (min. 4), dar nordicele au întors scorul și s-au desprins la 9-5 (18), iar la pauză conduceau cu 11-9. Echipa antrenată de danezul Kim Rasmussen a reușit să egaleze la reluare, 11-11 (33), iar apoi a trecut în avantaj, 14-13 (39). Ungaria a ratat șansa desprinderii și Norvegia a făcut 17-15 (45). Ungaria a mai egalat de două ori, 19-19 și 20-20, dar apoi Norvegia a punctat de trei ori la rând, obținând o victorie la limită, dar care o califică în penultimul act înaintea ultimei partide din grupă.

Anita Gorbicz și Anna Kovacs au marcat câte 5 goluri pentru Ungaria, iar Nora Mork a înscris de 6 ori pentru Norvegia, Emilie Arntzen a marcat 6 goluri, iar Amanda Kurtovic a punctat de 4 ori. Portarul norvegian Kari Aalvik Grimsbo (Gyor) a avut o prestație foarte bună, cu 12 mingi parate (34%).

În ultimul meci al zilei, Danemarca și Rusia au terminat la egalitate, 26-26 (13-11), după un final dramatic.

Rusia a fost prima care a rupt echilibrul și a condus cu 6-4 (10), iar zece minute mai târziu avea avantaj de trei goluri, 11-8. Danemarca a marcat cinci goluri consecutive și avea 13-11 la pauză.

Danezele au condus cu 15-11 (34), dar Rusia a reușit să egaleze, 18-18 (44). Danemarca a condus cu 22-20 (51), dar Rusia a egalat imediat (52), iar apoi au mers cap la cap până la final. Danezele conduceau cu 26-25 cu 90 de secunde rămase de jucat, dar au pierdut două mingi, Rusia a egalat și a mai avut șapte secunde pentru un ultima atac, nereușit, însă.

Stine Jorgensen (7 goluri) și Mette Tranborg (6) au fost cele mai bune marcatoare de la daneze, în timp ce portarul Sandra Toft a reușit 14 parade (37%).

Marina Sudakova a înscris 6 goluri pentru rusoaice, iar Vladlena Bobrovnikova 5.

România a învins Cehia în primul meci de marți, cu 30-28.

În clasament, Norvegia ocupă primul loc, cu 8 puncte (+7), urmată de România, 6 puncte (+13), Danemarca, 5 puncte (+6), Rusia, 3 puncte (-5), Cehia, 2 puncte (-3), Ungaria, 0 puncte (-18). Primele două clasate se califică în semifinale.

Miercuri sunt programate ultimele meciuri din grupă, Ungaria — Rusia (17,15), Danemarca — România (19,30) și Cehia — Norvegia (21,45).

Pentru a se califica în penultimul act al competiției, România are nevoie de cel puțin un egal cu Danemarca.