Handbal masculin: Dinamo, victorioasă cu 35-30 în faţa formaţiei Abanca Ademar Leon, în Liga Campionilor

Dinamo Bucureşti a învins echipa spaniolă Abanca Ademar Leon cu scorul de 35-30 (18-15), joi seara, pe teren propriu, într-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Campioana României a făcut un joc excelent şi a obţinut o victorie foarte preţioasă în perspectiva calificării în play-off-ul competiţiei. Ademar se impusese în meciul tur cu 31-28.

Dinamo s-a desprins în min. 9 la două goluri, 6-4, iar în min. 14 avantajul gazdelor crescuse la patru goluri, 10-6. Diferenţa maximă din prima repriză a fost de cinci goluri, 13-8 (18). Ibericii au reacţionat bine pe finalul primei reprize şi s-au apropiat la un moment dat la un gol, dar Dinamo a intrat la pauză cu avans de trei goluri, 18-15.

La reluare, Dinamo şi-a mărit ecartul la şase goluri, 21-15 (35), diferenţa maximă din repriza secundă fiind de şase goluri. Jucătorii din Şoseaua Ştefan cel Mare au arătat constanţă pe parcursul jocului şi au reuşit să se impună cu 35-30.

Cel mai bun jucător al dinamoviştilor a fost tunisianul Amine Bannour, autor a 11 goluri. Au mai înscris Vitali Komogorov 7 goluri, Hugo Descat 4, Andras Szasz 4, Răzvan Gavriloaia 3, Kamel Alouini 3, Ciprian Şandru 2, Seyed Alireza Mousavi 1.

Pentru spanioli au marcat Mario Lopez Alvarez 11 goluri, Jaime Fernandez Fernandez 5, Acacio Marques Moreira Filho 5, Rodrigo Perez Arce 3, Ivan Mosic 2, Patrik Ligetvari 2, Zivan Pesic 1, Federico Matias Vieyra 1.

Au arbitrat bosniacii Amar Konjicanin şi Dino Konjicanin, iar delegat EHF a fost muntenegreanul Predrag Pavicevic.

În clasament, Dinamo a urcat pe primul loc, cu 10 puncte (7 jocuri), urmată de Abanca Ademar Leon, 9 p (7 j), Orlen Wisla Plock, 8 p (6 j), Elverum Handball, 8 p (6 j), Riihimaen Cocks, 2 p (6 j), Wacker Thun, 1 p (6 j).

Dinamo va juca următorul meci pe 18 noiembrie, în deplasare, cu Elverum Handball. AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)