Handbal masculin: Franța a câștigat al șaselea titlu de campioană mondială

Franța a devenit campioană mondială pentru a șasea oară în istoria sa, grație victoriei obținute în fața Norvegiei cu 33-26 (18-17), duminică, în finala Mondialului 2017 de handbal masculin disputată la Paris-Bercy.

''Les Bleus'' au câștigat un nou titlu planetar, la domiciliu, și au îmbunătățit recordul absolut în această competiție după succesele obținute în 1995, 2001, 2009, 2011 și 2015.

În palmaresul Mondialelor, Franța devansează cu două titluri România (1961, 1964, 1970, 1974) și Suedia (1954, 1958, 1990, 1999).

După ce a pierdut titlurile european și olimpic în Polonia (locul 5) și respectiv Rio (locul 2), handbaliștii francezi au reușit să-și păstreze ultima coroană, demonstrându-și astfel valoarea.

Acesta este al 11-lea titlu, pentru că ''Les Bleus'' mai au în palmares trei trofee europene (2006, 2010, 2014) și două medalii de aur la Jocurilor Olimpice (2008, 2012).

La palmares, doar norvegienii au un trofeu în plus, reușind să câștige EURO disputat în Suedia în luna decembrie.

Până acum, Franța nu a pierdut decât două din cele 13 finale internaționale din istoria sa, în fața Rusiei la Mondialul din 1993 și în fața Danemarcei la JO 2016.

Nikola Karabatic (5 goluri) și trupa sa au avut forța mentală pentru a domina o selecționată norvegiană, novice la acest nivel, dar valoroasă. Nordicii au pierdut în faza grupelor în fața francezilor (31-28), însă au jucat de la egal la egal, punându-le probleme gazdelor competiției în prima repriză.

În ciuda unei prestații mai slabe a portarului Thierry Omeyer (2 parade din 12 șuturi), înlocuit de Vincent Gerrard, încă o dată decisiv după primul sfert de oră, și dificultățile întâmpinate de Nedim Remili, care a reușit doar 2 goluri din 7 șuturi la poartă, în prima repriză, francezii au știut să-și adune forțele pentru a trece miraculos la conducere chiar înaintea pauzei, grație unui al treilea gol al lui Valentin Porte (18-17).

Acest efort a fost esențial în vederea reprizei a doua. Reveniți de la vestiare, francezii au profitat de greșelile adversarilor, ducând în final scorul la 23-18 în minutul 36, grație mai ales a eficacității extremelor Michael Guigou și Porte.

Sub privirile președintelui Franței Francois Hollande și ale celor circa 15.600 de spectatori prezenți în sala de la Paris-Bercy, Nikola Karabatic și colegii săi au continuat demolarea adversarului, impunându-se în final cu 33-26.

Franța:
Marcatori: Remili (4), Narcisse (2), N. Karabatic (6), Mahé (5), Abalo (1), Sorhaindo (3), Guigou (5), Fabregas (2), Porte (5),
Portari: Omeyer (2 parade din 12 șuturi), Gérard (11/27)
Selecționeri: Didier Dinart și Guillaume Gille

Norvegia:
Marcatori: Sagosen (1), Myrhol (4), Tonnesen (5), Jondal (2), Bjornsen (4), Gullerud (1), O'Sullivan (1), Tangen (3), Johannessen (1), Hansen (4)
Portari: Bergerud (13/42), Christensen (4/8)
Selecționer: Christian Berge

AGERPRES (editor: Teodora Oprea, editor online: Evelin Ceciu)

2 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...