Horodniceanu: Dosarul privind arhiva SIPA e în stadiu incipient; deocamdată nu s-a ridicat niciun document

Horodniceanu: Dosarul privind arhiva SIPA e în stadiu incipient; deocamdată nu s-a ridicat niciun document

Șeful DIICOT, Daniel Horodniceanu, a afirmat miercuri, la Senat, că dosarul referitor la arhiva SIPA este în stadiu incipient și că urmează ca procurorul de caz să facă planul de anchetă.

Întrebat în ce stadiu se află dosarul privind SIPA și dacă s-au ridicat documente, Horodniceanu a spus: "E în stadiu incipient, abia a fost înregistrat săptămâna aceasta. E un dosar penal, sunt pașii normali într-un dosar penal, se va face planul de anchetă de către procurorul de caz și se va lua decizia, el fiind suveran pe dosarul pe care îl instrumentează. (...) Până acum nu s-a ridicat niciun document, dosarul e înregistrat de două zile la DIICOT".

Referitor la sesizarea lui Cristi Danileț în cazul Dan Andronic, procurorul șef al DIICOT a explicat că acesta a sesizat Parchetul Înaltei Curți de Casație și Justiție, însă a fost declinată competența de către Parchetul General la DIICOT, iar în acest moment "este format dosar penal și procurorul de caz va face cercetări".

AGERPRES/(A — autor: Doroteea Purcărea, editor: Georgiana Tănăsescu, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 BREAKING Ciprian Ciucu este noul primar al Bucureștiului!

2 Hopa! Ce avem noi aici?

3 VIDEO Pe asta ați văzut-o?

4 LIVE Alegeri București / Sub 600.000 de bucureșteni și-au ales primarul

5 Dezvăluiri bombă. Numele femeilor celebre care îl „vizitau” pe Adrian Mutu, după transferul în Anglia. „Pe asta n-am mai spus-o. A fost acolo”