Iohannis a semnat decretul de numire a lui Cristian Lazăr adjunct al Secției de urmărire penală a PÎCCJ

Președintele Klaus Iohannis a semnat marți decretul de numire a lui Cristian Lazăr în funcția de procuror șef adjunct al Secției de urmărire penală și criminalistică din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, pe o perioadă de trei ani, informează un comunicat al Administrației Prezidențiale. Pe 29 octombrie, ministrul Justiției de atunci, Robert Cazanciuc, l-a propus pe Cristian Lazăr în vederea numirii în funcția de procuror șef adjunct al Secției de urmărire penală și criminalistică din cadrul PÎCCJ.

Potrivit Ministerului Justiției, la formularea propunerii s-a avut în vedere faptul că procurorul Cristian Lazăr ocupa, din 17 iunie 2013, cu delegație, funcția de procuror șef adjunct al Secției de urmărire penală și criminalistică, având o bogată experiență profesională și managerială.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Primă de pensionare la stat de 532.000 de euro, pentru un angajat al ROMATSA

2 Iranul a distrus un radar de 500 de milioane de dolari al SUA folosit pentru a detecta rachetele balistice, inclusiv cele cu focos nuclear

3 Cât numerar să păstrăm acasă pentru urgențe? Recomandările UE pentru 72 de ore

4 Legăturile și averea suspectă a președintelui PSD / Grindeanu, protejat de procurori, ANI și ANAF?

5 Tensiuni în PSD / Paul Stănescu, liderul grupării care cere alianță cu AUR