Iranul va construi sisteme nucleare de propulsie

Iranul va construi sisteme nucleare de propulsie

Iranul a făcut pregătiri pentru construcţia de sisteme nucleare de propulsie, a anunţat duminică Ali Akbar Salehi, şeful Organizaţiei Iraniene pentru Energia Atomică. "Este un proiect uriaş a cărui încheiere va dura ceva timp", a declarat el agenţiei de presă Tasnim, preluate de Xinhua.

"Am început lucrul la pregătirile pentru proiect şi urmărim serios să îl ducem la bun sfârşit", a insistat Salehi, care a precizat că sunt angrenaţi mulţi experţi din cadrul organizaţiei pe care o conduce, precum şi o companie.

Xinhua menţionează că sistemele nucleare de propulsie sunt utilizate în transportul maritim. AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte... / Dar aceste chestii despre Georgescu de ce nu vin din România?

2 A apărut lista cu foștii ofițeri din SRI, armată și poliție care l-au sprijinit pe Călin Georgescu

3 Nino-nino / Postare halucinantă, conspiraționistă și manipulatoare a lui Aurelian Pavelescu

4 Ce se întâmplă? / Unul dintre cele două avioane-spion Artemis a dat azi ture deasupra României

5 Triunghi amoros într-o comună din județul Iași. Învățătoarea a luat-o la bătaie pe funcționara primăriei din cauză că i-a făcut avansuri soțului ei