Judecătorii Curții de Apel Târgu Mureș cer demisia ministrului Justiției; vor purta banderole albe

Adunarea Generală a Judecătorilor din cadrul Curții de Apel Târgu Mureș a adoptat, luni, cu majoritate de voturi, 'Memorandumul privind justiția', transmis de către Asociația Magistraților din România (AMR) și UNJR, și a solicitat demisia ministrului Justiției, Raluca Prună.

Sursa foto: portal.just.ro

Purtătorul de cuvânt al Curții de Apel Târgu Mureș, Anuța Liliac, a declarat luni, pentru AGERPRES, că Adunarea Generală a Judecătorilor din cadrul Curții de Apel Târgu Mureș a hotărât inițierea unei forme de protest prin purtarea unei banderole albe atașate robelor în ședințele de judecată, începând cu 13 septembrie până în 10 octombrie 2016.

'În final, judecătorii Curții de Apel Târgu Mureș au hotărât convocarea unei noi Adunări Generale în data de 10.10.2016, când va fi luată în discuție o eventuală radicalizare a formei de protest', a precizat Anuța Liliac.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Urmează Bolojan?

2 REVOLTĂTOR Comisia Europeană cere extinderea contribuției CASS asupra pensiilor pentru a face rost de bani pentru salariile bugetarilor!

3 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

4 Înalt oficial al Guvernului Bolojan, pus sub acuzare de DNA

5 Peste 60.000 de persoane au stabilit un record la Mogoșoaia: cel mai mare festival familial din Europa de Est