Julian Assange va fi audiat pe 17 octombrie la Ambasada Ecuadorului din Londra

Fondatorul Wikileaks Julian Assange va fi audiat la ambasada Ecuadorului din Londra pe 17 octombrie, au declarat miercuri procurori suedezi, relatează Reuters.

Audierea va fi condusă de un procuror ecuadorian. Procurorul-șef Ingrid Isgren și un anchetator al poliției suedeze vor putea să pună întrebări prin intermediul procurorului ecuadorian, au afirmat procurorii suedezi într-un comunicat.

La jumătatea lunii august, Ecuadorul a afirmat că va permite audierea lui Assange la ambasada sa din Londra, unde acesta s-a refugiat din iunie 2012.

Autoritățile suedeze doresc să îl chestioneze pe Assange, 45 de ani, în legătură cu acuzațiile de viol formulate împotriva sa, acuzații respinse însă de fondatorul Wikileaks. El a evitat posibila sa extrădare către Suedia după ce s-a refugiat în Ambasada Ecuadorului la Londra.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Domnia de 16 ani a lui Orbán asupra Ungariei se încheie cu o înfrângere zdrobitoare la alegeri. Ce măsuri drastice propune câștigătorul Péter Magyar

2 Nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei

3 VIDEO „Să sară permisele / ” Scandal în Poliție, după ce doi agenți s-au filmat în autospecială în timp ce fredonează manele

4 Învingător în alegeri, Peter Magyar cere demisia președintelui Ungariei și anunță unde va face primele vizite în străinătate

5 Val de critici la adresa lui Trump după ce l-a atacat pe suveranul pontif și a publicat o fotografie în care apare îmbrăcat ca Iisus