L-au spălat și pe ăsta! Fostul primar din Baia Mare a fost eliberat condiționat
Tribunalul Maramureș a decis, vineri, eliberarea condiționată a fostului primar din Baia Mare Cătălin Cherecheș, potrivit surselor G4Media. Decizia instanței este definitivă.
Tribunalul Maramureș a menținut decizia Judecătoriei Baia Mare din iunie și a respins apelul procurorilor.
Cătălin Cherecheș a fost condamnat în noiembrie 2023 la 5 ani de închisoare cu executare pentru luare de mită în formă continuată.
Fostul edil execută pedepsa în Penitenciarul din Tăuţii de Sus din judeţul Maramureş.
Cătălin Cherecheş a fugit în 24 noiembrie 2023, în ziua pronunţării hotărârii definitive, folosindu-se de actul de identitate al unui verişor, trecând prin Vama Pesta pentru a ajunge în Germania, unde a fost prins, încarcerat şi readus în România, în martie 2024.
În noiembrie 2025, fostul primar a fost trimis în judecată și pentru trecerea frauduloasă a frontierei de stat.
