Lansarea unei rachete, amânată din cauza unor probleme în alimentarea cu energia electrică pe ISS

Staţia Spaţială Internaţională (ISS) se confruntă cu unele probleme în alimentarea cu energie electrică, a anunţat miercuri agenţia spaţială americană NASA, citată de DPA.

Lansarea unei rachete către ISS a fost amânată din cauza defecţiunii de pe ISS, a precizat NASA.

''Nu există motive imediate de îngrijorare pentru echipaj sau staţie'', a adăugat agenţia.

Potrivit NASA, unul dintre dispozitivele de distribuţie a energiei a cedat. ''Echipa de pe staţia spaţială a identificat o problemă la una dintre unităţile de comutare din circuitul principal care distribuie energia la două dintre cele opt canale de alimentare de pe staţie'', a explicat NASA.

Problema a fost determinată luni.

Echipajul de pe ISS lucrează la remedierea defecţiunii, a declarat NASA.

Lansarea rachetei SpaceX încărcată cu echipamente şi provizii ar putea avea loc cel mai devreme în ziua de vineri.

Racheta era programată pentru lansare, miercuri, de la baza Cape Canaveral din statul american Florida. AGERPRES


populare
astăzi

1 Urmează Bolojan?

2 REVOLTĂTOR Comisia Europeană cere extinderea contribuției CASS asupra pensiilor pentru a face rost de bani pentru salariile bugetarilor!

3 Înalt oficial al Guvernului Bolojan, pus sub acuzare de DNA

4 Peste 60.000 de persoane au stabilit un record la Mogoșoaia: cel mai mare festival familial din Europa de Est

5 Cine controlează Europa după război?