Liga I: FC Botoșani - ASA Târgu Mureș 4-2

FC Botoșani a învins-o pe ASA Târgu Mureș cu scorul de 4-2 (1-2), pe teren propriu, luni, în ultimul meci din etapa a 6-a a Ligii I de fotbal.

ASA Târgu Mureș a condus cu 2-0, după golurile lui Zicu (minutul 19) și Matei (39). FC Botoșani a redus din handicap în al doilea minut de prelungire al primei reprize, prin Bordeianu, cu un șut de la peste 20 de metri.

Golofca a restabilit egalitatea în minutul 66, cu un lob, iar Matulevicius le-a adus pe gazde în avantaj în minutul 73, cu o lovitură de cap.

Matulevicius a reușit dubla în minutul 87, după o eroare a lui Cordoș.

FC Botoșani este cea mai prolifică echipă din actuala ediție de campionat, cu 14 goluri înscrise în 6 etape.

Echipa antrenată de Leo Grozavu a acumulat 10 puncte și a urcat pe locul 4, la 3 puncte de liderul Steaua București și la 2 în spatele lui Dinamo și CS Universitatea Craiova.

ASA Tg. Mureș, care a pierdut toate meciurile disputate, are — 6 puncte.

FC Botoșani — ASA Târgu Mureș 4-2 (1-2), Stadion "Municipal" — Botoșani
Au marcat: Mihai Bordeianu (45+2), Cătălin Golofca (66), Deivydas Matulevicius (73, 87), respectiv Ianis Zicu (19), Gabriel Matei (39)
Arbitru: George Rădulescu (București); arbitri asistenți: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Bogdan Gheorghe (București); arbitru de rezervă: Iulian Dima (București)
Observatori: Ionel Popa (Pașcani) — CCA, Bogdan Buhuș (Bârlad) — LPF

AGERPRES (AS-editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Adrian Dădârlat)