Meci dramatic la Pitești. FC Argeş a egalat UTA Arad în minutul 14 din prelungirile play-out-ului Superligii

FC Argeş a smuls un egal dramatic cu UTA Arad, 2-2 (0-2), luni, la Piteşti, într-un meci din etapa a şaptea a fazei play-out a Superligii de fotbal.

FC Argeş a obţinut un punct după un meci cu un final tensionat şi în care a beneficiat de trei penalty-uri.

UTA a făcut o primă repriză foarte bună, marcând prin atacantul moldovean Virgiliu Postolachi (27), din pasa lui Claudiu Keşeru, şi prin Claudiu Keşeru (45), după o combinaţie cu Roger, scrie Agerpres.

Piteştenii au ratat şansa egalării, după ce penalty-ul executat de Andreias Calcan a fost apărat de Florin Iacob. Lovitura de pedeapsă fusese acordată pentru un fault al lui Erjon Hoxhallari la Ionuţ Şerban.

UTA a făcut după pauză un pas înapoi şi FC Argeş a dominat jocul, iar în min. 80 a reuşit să înscrie prin Paul Arnold Garita (80 - penalty), după ce Aly Abeid l-a faultat pe Mario Zebic, decizia acordării loviturii de la 11 metri fiind luată după vizionarea imaginilor video (VAR).

Finalul partidei a fost incandescent, gazdele primind al treilea penalty pentru un fault comis de Erjon Hoxhallari la Grigore Turda şi sesizat de VAR. După proteste de ambele părţi, în urma acordării penalty-ului, antrenorul oaspeţilor, Mircea Rednic, le-a cerut jucătorilor săi să iasă de pe teren. Arbitrul Cojocaru le-a acordat arădenilor trei minute pentru a reveni pe teren, iar aceştia s-au conformat în cele din urmă, iar camerunezul Garita a transformat penalty-ul (90+14), stabilind scorul final.

Situaţia celor două echipe rămâne neschimbată, UTA pe antepenultimul loc (de baraj) cu 22 de puncte, iar FC Argeş pe penultimul loc (retrogradabil), cu 21 de puncte.

Până la final, FC Argeş mai are de jucat în deplasare cu FCU Craiova şi acasă cu Petrolul, iar UTA va mai evolua în deplasare cu CS Mioveni şi acasă cu FC U Craiova.

FC Argeş are două victorii şi un egal în ultimele patru etape. UTA are o victorie şi un egal în ultimele două runde.

În sezonul regulat, FC Argeş a câştigat ambele partide, cu 2-0 la Piteşti şi cu 1-0 la Arad.

FC Argeş - AFC UTA Arad 2-2 (0-2), Stadion ''Nicolae Dobrin'' - Piteşti

Au marcat: Paul Arnold Garita (80 - penalty, 90+14 - penalty), respectiv Virgiliu Postolachi (27), Claudiu Keşeru (45).

Andreias Calcan (FC Argeş) a ratat un penalty în min. 42 (Florin Iacob a apărat).

Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); al patrulea oficial: Florin Andrei (Târgu Mureş)

Arbitru video: Sebastian Colţescu (Bucureşti); arbitru asistent video: Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova)

Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Mircea Călin (Bucureşti) - LPF.