Ministrul Economiei îi arată pisica milfei de Voluntari: Primăria municipiului București ar putea fi executată silit

Ministrul Economiei îi arată pisica milfei de Voluntari: Primăria municipiului București ar putea fi executată silit.

Primăria municipiului București ar putea fi executată silit, pentru recuperarea banilor pe care RADET și Termoenergetica îi datorează ELCEN, a declarat miercuri Virgil Popescu, ministrul Economiei, care susține că municipalitatea practică un șantaj politic pentru a obține bani de la Guvern.

„ELCEN nu se va opri, iar Primăria va fi executată silit. Vom găsi o soluție, nu putem merge așa la infinit”, a declarat Popescu la Realitatea Plus, potrivit Mediafax.

Ministrul spune că Termoenergetica nu a semnat contractul cu ELCEN, apreciind că PMB „trage de timp ca să nu plătească facturi”.

Popescu a adăugat că primăria a solicitat Guvernului 670 de milioane de lei, sumă egală cu fondul de rezervă al Guvernului, deși are „un buget enorm” și fiind convins că are bani în cont. „Cred că au cerut banii la mișto”, a spus ministrul.

Virgil Popescu a dat asigurări că ELCEN nu va întrerupre furnizarea energiei termice, dar că gazele trebuiesc plătite. „Primăria trebuie să înțeleagă că bucureștenii plătesc și ea trebuie să plătească mai departe”.

Ministrul a spus că este foarte bine că a început urmărirea penală in rem în legătură cu problema energiei termice în București.


populare
astăzi

1 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

2 US Open / Alcaraz și Serena Williams, surpriza serii; cine luptă în semifinale la dublu mixt

3 Senzaționalul interviu al lui Alexander Dughin: „Războiul Rusiei împotriva Rusiei. Uniunea Sovietică nu ar fi trebuit să fie distrusă în 1991”

4 „Eu mor cu crucea în mână dacă a luat un leu” / Fănel Bogos povestește cum a ajuns în biroul lui Bolojan și ce a discutat cu premierul

5 Via Carpatia / Autostrada pan-europeană de 3.000 km, gata până în 2030. România, nod strategic