Ministrul Pintea: Sunt medici care câştigă 22.000 de lei net; sunt şi greşeli de interpretare a legii

Ministrul Pintea: Sunt medici care câştigă 22.000 de lei net; sunt şi greşeli de interpretare a legii

Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a afirmat, vineri, după întâlnirea cu sindicalişti din sistem, că există posibilitatea ca managerii spitalelor să acopere creşterile salariale, adăugând că sunt medici care câştigă între 15.000 şi 22.000 de lei.

''Există posibilitatea ca managerii să acopere banii. Este vorba de Legea salarizării, care trebuie aplicată. Sunt şi greşeli de management, de interpretare a legii. (...) Vor acoperi pentru personalul care pierde la venituri. Nu pierde tot personalul. (...) Sunt medici care câştigă între 15.000 şi 22.000 de lei. (...) Pot să aplice o lege în vigoare pentru a compensa. (...) Voi da şi o circulară'', a spus ea.

Totodată, Pintea a anunţat că va fi reluată discuţia privind finanţarea spitalelor în funcţie de clasificare, la propunerea sindicatelor. AGERPRES


populare
astăzi

1 OFICIAL CCR a declarat neconstituțională reforma pensiilor magistraților pe motiv de formă, la sesizarea Liei Savonea

2 Cloacă de corupție la NATO! / Arestări și percheziții în Statele Unite, Belgia și Olanda

3 Scene cumplite în Ucraina / un bărbat filmat cum fuge cu o femeie rănită în brațe. Rușii împușcă civili pe străzile din Pokrovsk

4 BREAKING Suspiciuni că un avion ce zbura deasupra SUA a fost lovit de un obiect ce provine din spațiu

5 Ce porcărie / Citiți asta! Pare că CCR și PSD au fost mână-n mână! Dacă nu, cei de la CCR tot un act de jigodism moral au făcut!