Novak Djokovic a câștigat pentru a șasea oară turneul Australian Open

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul unu mondial, a câștigat pentru a șasea oară turneul Australian Open, primul de Mare Șlem al anului, după ce l-a învins în finală pe britanicul Andy Murray, cap de serie numărul doi, cu 6-1, 7-5, 7-6 (3), duminică, la Melbourne.

Djokovic s-a impus după două ore și 52 de minute în a patra sa finală la Melbourne cu Murray, toate câștigate de Nole. Djokovic a mai câștigat titlul la Antipozi în 2008, 2011, 2012, 2013 și 2015, iar Murray a disputat cinci finale, toate pierdute, în 2010, 2011, 2013, 2015 și 2016. De fapt, jucătorul din Balcani a câștigat 11 din ultimele 12 meciuri directe cu scoțianul (22-9 bilanț general).

Djokovic, care s-a impus clar în meciul de duminică, a egalat recordul de titluri la Australian Open, deținut de australianul Roy Emerson.

Sârbul și-a trecut în palmares al 11-lea titlu de Mare Șlem, egalându-i pe Rod Laver și Bjorn Borg.

Djokovic a dominat clar doar primul set, adjudecat cu 6-1 în 30 de minute, dar apoi următoarele două au fost pe muchie de cuțit, fiind adjudecate cu 7-5, după un maraton de 80 de minute, și cu 7-6, după 7-3 în tiebreak (62 minute).

Învingătorul a reușit 7 ași (Murray 15), a comis 3 duble greșeli (5 pentru scoțian), a avut mai puține mingi direct câștigătoare (31-40), dar și mai puține erori neforțate (41-65), dominând și din punct de vedere al procentajelor celor două servicii și al punctelor făcute la primire.

Djokovic a disputat ultimele cinci finale de Grand Slam, câștigând patru dintre ele (a pierdut Roland Garros anul trecut) și are victorii în ultimele șapte turnee la care a participat.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Irina Giurgiu)

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale