„Opt din cele zece armate ale lui Putin sunt aici. Le vom îngropa aici”

”Armata rusă nu este puternică. E doar lungă. Opt din cele zece armate ale lui Putin sunt aici. Le vom îngropa aici”, a spus Oleksiy Arestovych, consilier al șefului Biroului președintelui Ucrainei (sursa: lb.ua ).

Ministrul ucrainean al Apărării susține că „resursele militare ale trupelor ruse se epuizează”

Alexei Reznikov, ministrul ucrainean al Apărării, consideră că tendința de predare a armatei ruse este în creștere, potrivit unui comunicat citat de publicația Unian. El susține că resursele militare ale trupelor inamice din Ucraina se epuizează, prognozând ”un colaps logistic”.

„Resursele militare ale inamicului din Ucraina se epuizează și va avea loc un colaps logistic. Înțelegând acest lucru, tendința de a lua inamicul prizonier crește. Și nu soldați singuri, ci plutoane întregi. Pentru Putin ei sunt carne de tun, material consumabil în încercarea de a-și îndeplini visul imperial. Mulți dintre ei au înțeles deja că au fost trădați”, a scris Reznikov.

El le transmite militarilor ruși că singura modalitate prin care ocupantul își poate salva viața este să se predea. ”Unitățile și subdiviziunile invadatorilor sunt demoralizate, soldații și ofițerii armatei de ocupație continuă să se predea, să fugă, lăsând arme și echipamente pe pământul ucrainean”, mai spune ministrul ucrainean.

Afirmațiile sale vin pe fondul ocupării de către trupele ruse a unor orașe-cheie din Ucraina.

Ce pierderi ar fi suferit Rusia până acum în Războiul din Ucraina

Peste 10.000 de soldați ruși ar fi murit, ar fi fost răniți sau capturați în primele șase zile ale războiului din Ucraina, anunță armata Ucrainei.

Tanc rusesc distrus de ucraineniFoto: Anatolii STEPANOV / AFP / Profimedia

Potrivit acesteia, militarii ucraineni și forțele civile ar fi reușit să distrugă:

  • 269 tancuri
  • 945 blindate
  • 39 de avioane
  • 40 de elicoptere
  • 18 sisteme antiaeriene
  • 50 de sisteme de artilerie reactivă (Grad, Smerch etc)
  • 105 tunuri de artilerie
  • 60 de cisterne și vehicule de aprovizionare cu combustibil
  • 3 drone
  • 2 bărci
  • 409 vehicule


populare
astăzi

1 Țara în care am ajuns să trăim... / Citiți povestea asta și decideți voi care este adevărul...

2 „Era foarte supărat pe emigranți. Efectiv m-am simțit batjocorit, umilit / I-am explicat că anul trecut am plătit taxe de 5.000 de lire, nu m-a înțeles”

3 „Cred că un soldat ar spune mulțumesc”. Un vlogger rus prezintă rația individuală de hrană din Armata Română

4 Surpriză în cursa pentru șefia Parchetelor: cine vrea să conducă Parchetul General, DNA și DIICOT. Calendar și data rezultatelor

5 Țările în care românii își fac cumpărăturile mult mai ieftin ca acasă. „Calitatea e mult mai bună ca la noi, prețurile mai mici”