Peste 700 de primari din Catalonia s-au adunat la Barcelona în sprijinul referendumului de autodeterminare

Peste 700 de primari din Catalonia s-au adunat la Barcelona în sprijinul referendumului de autodeterminare

Peste 700 de primari din Catalonia s-au adunat sâmbătă la Barcelona pentru a-și exprima sprijinul față de organizarea referendumului de autodeterminate, declarat ilegal de autoritățile de la Madrid, relatează Reuters și AFP.

Guvernul catalan intenționează să organizeze la 1 octombrie un referendum de autodeterminare în această regiune a Spaniei, în pofida opoziției ferme a executivului de la Madrid care a contestat votul la Curtea Constituțională. Miercuri, procurorii spanioli au citat la audieri peste 700 de primari care au anunțat că vor pune la dispoziția guvernului catalan spații publice pentru organizarea consultării populare.

Strânși în centrul Barcelonei în fața a sute protestatari pro-independență care strigau "vom vota" și "independență", primarii catalani au ținut discursuri în care au promis că vor acorda în continuare sprijin pentru organizarea referendumului.

Ada Colau, primarul de stânga al Barcelonei, oraș cu 1,6 milioane de locuitori în care separatiștii sunt minoritari, și-a exprimat sâmbătă "solidaritatea" cu primarii pro-referendum. Ea a criticat răspunsul Madridului la această criză într-un scurt discurs la primărie.

"Este o rușine că avem un guvern incapabil de dialog și, în schimb, se dedică urmării și intimidării primarilor și mass-media", a spus Colau.

Separatiștii sunt majoritari în parlamentul catalan din 2015, însă societatea catalană este profund divizată, conform ultimelor sondaje. În timpul alegerilor regionale din 2015, tabăra separatistă a obținut 47,6% din voturi. Tabăra care susține rămânerea regiunii în Spania reprezintă 51,28% din voturi. Cu toate acestea, majoritatea catalanilor doresc să se poată exprima la referendum.

AGERPRES


populare
astăzi

1 ALERTĂ Noul președinte ANAF va fi Adrian Nicuşor Nica

2 VIDEO Șoferul unui SUV Mercedes lovit de un Logan a murit după ce a fost aruncat prin trapă și prins sub mașina răsturnată

3 Un judecător CSM cu venituri de aproape 10.000 euro lunar e revoltat! / Fraților, în ce țară am ajuns să trăim?

4 Actrița Manuela Hărăbor anunță că a fost scoasă de Pro TV dintr-un serial din motive politice

5 VIDEO Priviți, șeful Eximbank filmat în cluburi din Saint-Tropez, în timpul scandalului despre sediul de stat închiriat de la un privat cu preț dublu