Polo: România, surclasată cu 43-3 de Rusia, la Campionatul European de junioare

Selecţionata României a fost surclasată de Rusia cu 43-3 (10-0, 10-1, 12-0, 11-2), marţi, în Grupa C a Campionatul European de polo pe apă pentru junioare, la Sibenik (Croaţia).

Rusia a realizat scorul competiţiei, având o medie de mai mult de un gol pe minut (32 de minute are o partidă de polo).

Golurile echipei noastre, antrenată de fostul portar Berttini Nenciu, au fost înscrise de Olivia-Eva Csaki, Ecaterina Silişteanu şi Debora-Julia Nagy.

Pentru învingătoare au înscris Anisa Şarafutdinova 8 goluri, Daria Savcenko 7, Marina Kazanina 6, Vera Kopţeva 5, Ana Arbuzova 4, Valeria Savisko 4, Daria Bunakova 3, Viktoria Guskova 2, Anastasia Sîromolotova 2, Valeria Kutîşeva (portar), Ana Maţkevici.

După 6-23 cu Germania, 8-11 cu Malta şi 3-43 cu Rusia, România va juca miercuri ultimul său meci în competiţie, contra Croaţiei (20:30).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ada Vîlceanu)