Portarul FCSB-ului a plâns pe teren cu Silkeborg: Târnovanu, imagine șocantă în Conference League FOTO

FCSB a devenit bătaia de joc a danezilor de la Silkeborg în Conference League! 0-5 pe „JYSK Arena“, săptămâna trecută, 0-5 pe „Arena Națională“, joi seară. Iată, pe scurt, rezultatul amatorismului care domnește la formația din Berceni, de câțiva ani. Doar că cei 5 ani de absență din grupele cupelor europene au ferit FCSB de astfel de dezastre fotbalistice. La care asistăm acum, în grupele Conference League.

Ștefan Târnovanu, un portar care a tot scos mingea din poartă în ultimele două partide cu Silkeborg.

Iar ce a pățit vicecampioana României în „dubla“ cu Silkeborg a fost imposibil de digerat pentru tânărul portar al roș-albaștrilor, Ștefan Târnovanu (22 de ani). După ce a fost „găurit“ pe „JYSK Arena“, luând cinci goluri din cinci șuturi pe poartă, joi seară, internaționalul FCSB-ului a comis-o grav! Pentru că a primit un gol direct din corner, în minutul 16!

Paradoxal, nu această gafă l-a făcut pe Târnovanu să aibă o cădere nervoasă, ci reușita semnată de Sebastian Jørgensen pentru 5-0 (70). Pentru că acest gol a venit la un minut după cel reușit de același mijlocaș danez pentru 4-0! Văzând prăbușirea FCSB-ului, Târnovanu, mai întâi, și-a făcut cruce în poartă, după care a început să plângă între buturi, după cum se poate vedea mai jos:

Sistemul de calificare

În Conference League, la finalul fazei grupelor, echipa de pe locul 1 va merge direct în optimi. Echipa de pe locul 2 va juca un play-off cu o adversară care va ocupa poziția a 3-a într-o grupă de Liga Europa. Învingătoarea va merge și ea în optimile Conference League.