Procurorul Ciprian Dorobanţu, condamnat pentru conducere sub influenţa alcoolului - eliberat din funcţie

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, vineri, decretul de eliberare din funcţie a procurorului la Parchetul de pe lângă Tribunalul Timiş Ciprian Dorobanţu, ca urmare a condamnării definitive pentru conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului.

Dorobanţu a fost trimis în judecată în 2017 şi a fost condamnat la doi ani de închisoare.

Şeful statului a semnat şi decretele privind eliberarea din funcţie a altor magistraţi ca urmare a pensionării acestora.

Astfel, au fost eliberaţi din funcţie:

* Daniela Galescu - judecător, delegată în funcţia de preşedinte al Judecătoriei Caransebeş;

* Elena-Gabriela Aioniţoaie - judecător cu grad profesional de tribunal la Judecătoria Bârlad;

* Adrian-Constantin Pantea - procuror-şef al Serviciului teritorial Oradea din cadrul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism;

* Otilia-Dolores Coste - procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bistriţa-Năsăud. AGERPRES


populare
astăzi

1 Septembrie se anunță mai cald decât de obicei: Vreme de vară în majoritatea țării

2 Construcțiile uriașe de pe Autostrada A1 care schimbă Valea Oltului. Cum avansează lucrările la pasajul pentru urși și tuneluri

3 Surpriză de proporții / Rusia ar fi golit celebrul depozit de explozibili de la Cobasna, din Transnistria, supranumit „Hiroshima Europei”!

4 Surpriză de proporții la CCR! / Trei judecători denunță autosesizarea ilegală a Curții

5 Râcă la PSD din cauza lui Georgescu...