Programul de azi al românilor la Jocurile Olimpice. Două șanse la medalii

Sportivii români vor evolua astăzi la Jocurile Olimpice de la Paris la patru sporturi, atletism, gimnastică ritmică, kaiac-canoe şi lupte.

Alina Rotaru evoluează diseară în finala la săritura în lungime la JO 2024. Foto Getty images

Alina Rotaru evoluează diseară în finala la săritura în lungime la JO 2024. Foto Getty images

Atletismul speră la o medalie olimpică după 16 ani, ultima fiind câștigată de Constantina Diță la maraton, la Beijing 2008. Acum, Alina Rotaru-Kottmann poate sparge gheața la săritura în lungime, în sesiunea de seară.

De la ora 12.00, Andreea Ana are meci în recalificări la lupte. În cazul unei victorii, ea va evolua diseeară în meciul pentru medalia de bronz.

Programul românilor la Jocurile Olimpice, joi, 8 august

Atletism

21:00 săritura în lungime - feminin - finala: Alina Rotaru-Kottmann

Gimnastică ritmică

11:00 individual compus - calificări - prima parte: Annaliese Drăgan

Kaiac-canoe sprint

12:30 canoe-2 masculin - 500 m - semifinale: Ilie Sprîncean/Oleg Nuţă

14:20 canoe-2 masculin - 500 m - finale: Ilie Sprîncean/Oleg Nuţă

Lupte

12:00 categoria 53 kg, feminin - recalificări: Andreea Beatrice Ana - Hyo Gyong Choe

21:50 categoria 53 kg, feminin - meci pentru bronz: Andreea Beatrice Ana - Annika Wendle (dacă se califică)

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 VIDEO Ce-o fi fost asta? / Imaginile sunt din orașul iranian Quds...

2 Armand Goșu / „Acest parteneriat strategic e un fel de a băga un băț românesc prin gardul unguresc”

3 „Nu are control asupra războiului pentru că nu este aici” / Mister în Teheran: Mojtaba Khamenei ar fi în comă, susțin surse iraniene

4 VIDEO Zgomote puternice au provocat panică în Argeș și Vâlcea, iar în unele locuințe geamurile s-au crăpat. Care este explicația autorităților

5 Scandalul concediilor medicale. Replica angajatului acuzat de șeful AEP că era în Dubai: Perioadele au fost succesive, nu s-au suprapus