Protest matinal împotriva legilor justiţiei, la Târgu Mureş; protestatarii au plecat spre Bucureşti

Protest matinal împotriva legilor justiţiei, la Târgu Mureş; protestatarii au plecat spre Bucureşti

Aproximativ 50 de persoane au protestat, sâmbătă dimineaţa, în faţa Sălii Polivalente din Târgu Mureş, împotriva modului în care au fost adoptate modificate legile justiţiei, după care s-au îmbarcat în autocar şi au plecat pentru a participa la protestul din Bucureşti.

Protestatarii din Târgu Mureş spun că mobilizarea a avut loc pe reţelele de socializare şi că, în ciuda condiţiilor meteorologice, au decis să iasă, din nou, în stradă în speranţa că vor atrage atenţia decidenţilor de la nivel central.

Astfel, protestatarilor din Târgu Mureş li s-au alăturat, sâmbătă, înainte de plecare şi cetăţeni din judeţul Cluj şi, înainte de îmbarcarea în autocar, au fluturat steagul României şi au scandat lozinci împotriva deciziilor luate de majoritatea parlamentară.

Pe traseul Târgu Mureş-Bucureşti, acestora li se vor alătura şi oameni din Sighişoara şi Braşov, care şi-au anunţat intenţia de a lua parte la protestul din capitală, alături de grupul de tineri, care a parcurs pe jos traseul Cluj-Napoca - Bucureşti, în ceea ce au numit "Marşul speranţei".

Protestatarii s-au arătat îngrijoraţi de efectele instabilităţii guvernamentale, care a început să aibă efecte asupra ROBOR şi asupra monedei euro şi de modul în care majoritatea parlamentară înţelege să intervină în legile justiţiei. AGERPRES/( A - autor: Dorina Matiş, editor: Karina Olteanu, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?