Retragerea trupelor americane din Germania nu are niciun sens (coordonator transatlantic german)

Retragerea trupelor americane din Germania nu are niciun sens (coordonator transatlantic german)

Coordonatorul guvernului german pentru relaţiile transatlantice, Peter Beyer, a afirmat într-o declaraţie făcută miercuri DPA că speră ca planul preşedintelui SUA, Donald Trump, de a retrage trupe americane din Germania să eşueze.

Planul, care vizează o reducere a contingentului de trupe americane din Germania de la aproape 35.000 la 25.000, "nu este în interesul securităţii Germaniei sau al NATO şi de asemenea nu are sens din punct de vedere geopolitic pentru SUA", a apreciat înaltul responsabil german.

Declaraţia lui Beyer intervine înaintea anunţului pe care ministrul apărării american Mark Esper se aşteaptă să-l facă miercuri cu privire la acest plan al Washingtonului.

"Sunt mulţi oponenţi la Washington, nu doar printre democraţi, ci şi în rândul republicanilor şi la Pentagon. Este încă posibil ca acest plan să eşueze", a afirmat Beyer.

Trump a anunţat reducerea efectivelor americane din Germania după mai mulţi ani în care a criticat Berlinul pentru nerespectarea obiectivului de cheltuieli privind apărarea în cadrul NATO, de 2% din Produsul Intern Brut (PIB).

O parte din trupele americane care vor fi retrase din Germania urmează să fie relocate în Polonia, dar o cifră exactă nu a fost făcută publică.

Anunţul iniţial a surprins guvernul german. Beyer a spus că autorităţile germane au aflat despre aceasta din presă şi au aşteptat o săptămână pentru a primi mai multe informaţii, "ceea ce nu ar mai trebui să se întâmple în buna şi vitala prietenie dintre SUA şi Germania".

Cele două ţări sunt în prezent în discuţii cu privire la această problemă.

SUA îşi menţin principala lor bază aeriană pentru Europa şi Africa la Ramstein, în sud-vestul Germaniei. Baza serveşte, de asemenea, ca avanpost major pentru forţele americane din Afganistan şi întregul Orient Mijlociu. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Priviți, ucrainenii au „prăjit” cea mai mare rafinărie Lukoil din Rusia, care produce 30% din consumul de benzină al țării

2 Primar PSD, fotografii în care agresează sexual o femeie în biroul Primăriei. Edilul susține că sunt realizate cu AI

3 Generalul SIE în rezervă Nicolae Iană, fostul procuror militar Vasile Doană și doi rezerviști din SRI, vizați de percheziții în dosarul DNA legat de u…

4 Cum arată Traian Băsescu la 74 de ani, înconjurat de nepoți și familie

5 STENOGRAME Apar nume noi în anturajul lui Călin Georgescu. Rețeaua de influență care s-ar fi lăudat că încearcă să îl scoată din țară