România învinge Georgia în primul meci eliminatoriu de la Campionatul European de Polo. Tricolorii vor întâlni Spania, liderul grupei A

Echipa națională de polo a României a reușit o victorie importantă la Campionatul European de la Dubrovnik, Croația. Tricolorii au învins Georgia, în primul meci eliminatoriu din cadrul competiției.

România va avea cel mai greu meci de până acum de la Campionatul European FOTO arhiva Adevărul

Scorul final a fost 18-11 pentru echipa noastră, pe sferturi: 5-1, 5-3, 3-2, 5-5.

În următorul meci, echipa națională a României va întâlni Spania, echipă care a câștigat grupa A, cea mai bună grupă valorică.

România a terminat grupa D a campionatului european pe primul loc , cu 9 puncte din 9.

Campionatul European de polo are două divizii.

În prima au fost grupele A (Muntenegru, Spania, Franța, Croația) și B (Georgia, Ungaria, Italia, Grecia). În al doilea eșalon grupele C (Serbia, Germania, Israel, Malta) și D (Slovacia, Țările de Jos, Slovenia, România).

Din grupele primei divizii, echipele clasate pe locurile 1-2 merg în sferturile de finală, iar cele de pe 3-4 în partidele de baraj pentru „sferturi”.

Din grupele diviziei a doua, formațiile clasate pe pozițiile 1-2 merg la baraj, iar cele de pe 3 și 4 în meciurile de clasament.

4 VIDEO „Nasty” și-a ales candidatul pentru București! Pe cine susține fostul tenismen?