S-a declanșat RĂZBOIUL! Actele pentru REFERENDUM au ajuns în Parlament!

Președintele a mutat primul! Klaus Iohannis a declansat procedura privind "organizarea unui referendum national prin care poporul sa-si exprime vointa cu privire la urmatoarea problema de interes national: Continuarea luptei impotriva coruptiei si asigurarea integritatii functiei publice", informeaza Cotroceniul.

In acest sens, Presedintele Romaniei a transmis o scrisoare presedintilor celor doua Camere solicitand consultarea Parlamentului cu privire la problema sus mentionata.

Referitor la declansarea unui referendum national a fost informat si Prim-ministrul Romaniei, domnul Sorin Mihai Grindeanu, precizeaza comunicatul citat.

Parlamentul are 20 de zile pentru a se pronunta, dar avizul legislativului este doar consultativ.

Scrisoarea trimisa de seful statului:

"Stimate Domnule Presedinte al Senatului,
Stimate Domnule Presedinte al Camerei Deputatilor,

In temeiul dispozitiilor art. 90 din Constitutia Romaniei si al dispozitiilor art. 2 si 11 din Legea nr. 3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului, intentionez sa cer poporului sa-si exprime, prin referendum, vointa suverana cu privire la urmatoarea problema de interes national:

Continuarea luptei impotriva coruptiei si asigurarea integritatii functiei publice.

Avand in vedere dispozitiile legale mentionate, consult Parlamentul cu privire la organizarea unui referendum national referitor la problema sus-mentionata." 

"Este evident ca exista un larg interes pe aceasta tema a schimbarii Codurilor penale si a gratierii. Voi incepe demersurile pentru un referendum prin care romanii vor putea sa se exprime daca sunt de acord cu aceste demersuri sau nu, fiindca atunci cand au votat aceste teme nu s-au gasit in programul de guvernare al PSD",a anuntat luni presedintele Klaus Iohannis.


populare
astăzi

1 „Dubaiștii nu s-au gândit la amărâta Românie” / CTP, despre creșterea prețurilor la combustibili și românii blocați în Orientul Mijlociu

2 VIDEO A fost doborâtă și a doua rachetă iraniană trasă spre baza americană de la Incirlik

3 Israel neagă, SUA investighează / Cine a lovit școala de fete din Iran, situată lângă o bază a Gărzilor Revoluționare? Explicațiile experților care au a…

4 „Avem arsenale în locuri de care mulţi nu ştiu” / Administrația Trump susține că SUA au suficientă muniție „nu doar pentru «Epic Fury»”

5 BREAKING Comandanții americani au cerut Pentagonului personal suplimentar pentru 100 de zile de război împotriva Iranului