Săbii, bare metalice și materiale pirotehnice - descoperite de jandarmi asupra unor suporteri polonezi

Săbii, bare metalice și materiale pirotehnice - descoperite de jandarmi asupra unor suporteri polonezi

Jandarmii bucureșteni au depistat săbii, bare metalice și bâte de lemn în mașinile cu care mai mulți suporteri polonezi se deplasau către București pentru a participa la meciul de fotbal pe care naționala țării lor îl va susține în fața selecționatei României.

Sursa foto: Direcția Generală de Jandarmi a Municipiului București / Facebook

"La filtrul instituit la ieșirea de pe Autostrada A1, jandarmii bucureșteni au depistat mai multe materiale interzise: arme albe și materiale pirotehnice în mașinile cu care suporterii polonezi se deplasau spre stadion", potrivit paginii de Facebook a Direcției Generale de Jandarmi a Municipiului București.

În urma acestui control, aproximativ 60 de suporteri polonezi au fost opriți pentru alte verificări.

Naționala de fotbal a României întâlnește vineri, la ora 21,45, pe Arena Națională, echipa Poloniei, adversara sa din Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale din 2018.

Peste 1.000 de jandarmi acționează pentru asigurarea ordinii publice în apropierea Arenei Naționale. Aceștia vor fi sprijiniți de șase ofițeri de poliție polonezi specializați în gestionarea competițiilor sportive cu grad ridicat de risc, care au misiunea de a facilita dialogul și transmiterea principalelor mesaje ale autorităților române.

Totodată, peste 2.000 de polițiști au fost mobilizați în contextul acestui meci de fotbal, Direcția Generală a Poliției Municipiului București precizând că este catalogat cu grad de risc ridicat pe linia ordinii publice.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Mutare misterioasă a Ucrainei?

2 De citit...

3 Scandalos / Cică nu sunt bani și vor de la noi, dar „aleșii” se plimbă prin cele mai exotice destinații!

4 Foarte interesant! / Citind povestea asta realizezi că în cazul Georgescu orice este posibil...

5 „Uneori avem prejudecăți că este o țară foarte înapoiată, dar este o țară frumoasă, cu mulți oameni drăguți și locuri foarte frumoase”