Şefii austrieci de la JW Marriott, achitaţi pentru evaziune fiscală

Şefii austrieci de la JW Marriott, achitaţi pentru evaziune fiscală

Tribunalul Bucureşti a dispus marţi achitarea lui Gregor Aufhauser, directorul general al Societăţii Companiilor Hoteliere Grand SRL (SCHG), care administrează Hotelul Marriott, şi a directorului financiar al societăţii, Kathrin Brettschneider, ambii cetăţeni austrieci, pentru săvârşirea infracţiunii de evaziune fiscală în formă continuată.

Judecătorii au achitat şi Societatea Companiilor Hoteliere Grand SRL, trimisă în judecată de procurori pentru evaziune fiscală, fiind respinsă, ca neîntemeiată, acţiunea civilă exercitată de Agenţia Naţională de Administrare Fiscală.

Decizia nu este definitivă şi poate fi atacată cu apel de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti.

Hotărârea instanţei vine după patru ani de proces, dosarul fiind trimis de procurori la Tribunalul Bucureşti în octombrie 2016.

Gregor Aufhauser şi Kathrin Brettschneider sunt acuzaţi de procurori de o evaziune fiscală de 4 milioane lei, prin înregistrarea unei operaţiuni nereale în documentele de evidenţă contabilă şi în situaţiile financiare anuale.

"În perioada 2008 - 2015, inculpaţii Societatea Companiilor Hoteliere Grand SRL, Gregor Aufhauser - în calitate de preşedinte al consiliului de administraţie şi Kathrin Brettschneider - în calitate de membru în consiliul de administraţie şi director executiv financiar au înregistrat în documentele de evidenţă contabilă şi în situaţiile financiare anuale, în mod repetat, o operaţiune nereală, şi anume aceea că este garantat de stat contractul de împrumut, denumit 'contract de contribuţie rambursabilă', încheiat, la data de 18 ianuarie 1995, cu societatea ILBAU GmbH Viena, în valoare de 17.792.665 euro, înregistrându-l în mod ilegal în contul 1624 - Credite bancare externe garantate de stat, cu toate că, potrivit Reglementărilor contabile aprobate prin ordin al ministrului, acesta ar fi trebuit să fie înregistrat în contul 1661 - Datorii faţă de entităţile afiliate", susţin procurorii.

Potrivit anchetatorilor, prevalându-se de această operaţiune "nereală", s-au înregistrat în contabilitate şi s-au dedus, la calculul profitului impozabil, cheltuieli cu dobânzile în cuantum de 30.422.698,78 lei şi pierderi din diferenţele de curs valutar în cuantum de 21.825.116,59 lei, fapt care a condus la diminuarea profitului impozabil cu o sumă totală de 30.228.134 lei şi a impozitului pe profit datorat bugetului de stat cu o sumă totală de 4.836.501 lei.

Parchetul anunţa că prejudiciul cauzat bugetului de stat, în cuantum de 4.836.501 lei, a fost recuperat integral, în cursul urmăririi penale. AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi? / Știința oficială i-a declarat lucrările „pseudoștiință”. Colegii râdeau. Presa îl acuza de șarlatanie

2 VIDEO Uite o chestie care merită văzută și care spune multe despre unele personaje „glorioase” după decembrie 1989...

3 BREAKING Dispare rețeta de la medicul de familie / „Vă duceți la o farmacie, pe baza CNP-ului sau a cardului de sănătate sau a noii cărți de identitate”

4 „Donald J. Trump m-a violat împreună cu Jeffrey Epstein”. Ce dezvăluie noile documente din dosarele care-l vizează pe infractorul sexual

5 Milionarul român, care s-a lăfăit în banii celor de la Dinamo, a murit singur și uitat de lume. „Îi dădea bani Elenei Cîrstea. S-a separat de soție”