Soldul creditului neguvernamental a urcat cu 1,8%, în martie

Soldul creditului neguvernamental acordat de instituţiile de credit a crescut în luna martie 2021 cu 1,8% faţă de februarie 2021 (1,4% în termeni reali), până la nivelul de 290,569 miliarde de lei, potrivit datelor Băncii Naţionale a României transmise marţi AGERPRES.

Creditul în lei, cu o pondere de 70,1% în volumul total al creditului neguvernamental, s-a majorat cu 2,1%, iar creditul în valută exprimat în lei, cu o pondere de 29,9% în totalul creditului neguvernamental, a crescut cu 1,1% (0,04% când indicatorul este exprimat în euro).

Comparativ cu aceeaşi perioadă a anului 2020, creditul neguvernamental a înregistrat o creştere de 6,6% (3,5% în termeni reali), pe seama creşterii cu 11,3% a componentei în lei (8% în termeni reali) şi a scăderii cu 3% a componentei în valută exprimată în lei (scăderea a fost de 5,0% dacă indicatorul este exprimat în euro).

Creditul guvernamental a scăzut în luna martie 2021 cu 0,7% faţă de luna februarie 2021, până la 154,397 miliarde de lei. În raport cu martie 2020, acesta a crescut cu 22,3% (18,7% în termeni reali).

Masa monetară în sens larg (M3) a înregistrat la sfârşitul lunii martie 2021 un sold de 499,199 miliarde de lei. Aceasta a crescut cu 0,4% (0,04% în termeni reali ) faţă de luna februarie 2021, iar în raport cu martie 2020 s-a majorat cu 15% (11,6% în termeni reali). AGERPRES


populare
astăzi

1 „Capcana cu miere”. Scandal sexual și acuzații de spionaj înaintea alegerilor din Ungaria. Contracandidatul lui Orban: „M-am lăsat sedus”

2 O femeie a murit în vehiculul electric care a luat foc în mers, pe un bulevard din București. Soțul său a reușit să se salveze

3 „Nu mai e ca înainte”. Mărturiile românilor dintr-o țară europeană renumită până de curând pentru nivelul de trai

4 Moise Guran / Nea Marcel de la Buzău, acest manelist al politicii românești, gata oricând să-ți facă o cântare intitulată „mă doare-n plută de deficit”

5 „E libertate aici” / Cei doi români arestați de FSB și „dezbrăcați la piele” au lăudat Rusia în zeci de ore de filmări