Statele Unite avertizează asupra riscului de atacuri teroriste în Europa de sărbători

Statele Unite avertizează asupra riscului de atacuri teroriste în Europa de sărbători

Departamentul de Stat al SUA a avertizat cetățenii americani luni asupra creșterii riscului de atacuri teroriste în Europa în timpul sărbătorilor de iarnă, informează agenția DPA.

Într-o alertă de călătorie, Departamentul de Stat a cerut americanilor "să dea dovadă de precauție la festivaluri în timpul vacanței, evenimente și în piețe în aer liber".

De asemenea potrivit Departamentului, călătorii trebuie "să evite mulțimile mari, atunci când este posibil".

Departamentul de Stat a indicat că există "informații credibile" că Statul Islamic, Al Qaida și filialele lor "continuă să planifice atacuri teroriste în Europa, în special în sezonul sărbătorilor (de iarnă) și la evenimentele asociate".

Alerta de călătorie amintește de asemenea atacurile teroriste comise în Belgia, Franța, Germania și Turcia mai înainte în acest an.

Atunci când există motive de îngrijorare, Departamentul de Stat cere cu regularitate americanilor să manifeste prudență în străinătate, mai degrabă printr-o alertă de călătorie decât printr-un avertisment mai serios, utilizat pentru o amenințare iminentă.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 „Venea Mercedesul şi mă lua dimineaţa, aveam apartament în închisoare, puteam să aduc 100 de femei!”

4 Bătaie în timpul unui zbor Tel Aviv - Bucureşti. 30 de pasageri au fost implicaţi în altercaţie. Poliția a intervenit imediat după aterizare

5 Mihaela Bilic, postare controversată în care atacă Big Pharma