Tenis: Elise Mertens a abandonat în sferturile de finală la turneul de la Madrid (WTA)

Jucătoarea belgiană de tenis Elise Mertens a abandonat setul al doilea al meciului cu belarusa Arina Sabalenka, disputat miercuri în sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii în valoare de 2.549.105 euro.

După victoria obţinută marţi seara în faţa româncei Simona Halep, numărul trei mondial, reprezentanta Belgiei a acuzat probleme la coapsa stângă, retrăgându-se de pe teren la scorul de 6-1, 4-0 în favoarea Arinei Sabalenka, cap de serie numărul 5 la competiţia din capitala Spaniei,

Belarusa, care a sărbătorit miercuri împlinirea vârstei de 23 ani, se va lupta pentru un loc în finală cu rusoaica Anastasia Pavliucenkova, care s-a impus greu, cu 7-6 (7/4), 7-6 (7/2), în faţa cehoaicei Karolina Muchova.

Pavliucenkova a acces în premieră în penultimul act la Madrid, la zece ani de la cel mai bun rezultat al său în această competiţie (sferturi de finală, în 2011).

În cealaltă semifinală de la Madrid, australianca Ashleigh Barty, numărul unu mondial şi principala favorită, o va avea ca adversară pe spaniola Paula Badosa, beneficiara unui wild card oferit de organizatori.

Rezultate - sferturi de finală:
Ashleigh Barty (Australia/N.1) - Petra Kvitova (Cehia/N.9) 6-1, 3-6, 6-3
Paula Badosa (Spania) - Belinda Bencic (Elveţia/N.8) 6-4, 7-5
Arina Sabalenka (Belarus/N.5) - Elise Mertens (Belgia/N.13) 6-1, 4-0 (abandon Mertens)
Anastasia Pavliucenkova (Rusia) - Karolina Muchova (Cehia) 7-6 (7/4), 7-6 (7/2)
AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Ady Ivaşcu)

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia