Tenis: Gabriela Ruse, învinsă în turul al doilea la Miami (WTA)

Jucătoarea română de tenis Elena Gabriela Ruse a fost învinsă de kazaha Elena Rîbakina, cu 64, 7-5, vineri, în runda a doua a turneului Miami Open (WTA 1.000), dotat cu premii totale de 8.369.455 de dolari.

Ruse (24 ani, 57 WTA) a fost întrecută de Rîbakina (22 ani, 18 WTA), cap de serie numărul 17, după o oră şi 44 de minute.

Românca a început slab meciul şi a fost condusă cu 4-0, dar a revenit formidabil şi a egalat, 4-4, însă a cedat ultimele două ghemuri din primul set (4-6). Ruse a început bine actul secund şi a avut 3-0 şi 4-2, dar Rîbakina a restabilit egalitatea, 4-4, făcând din nou diferenţa pe finalul setului (5-7).

Gabriela Ruse a încheiat cu 2 aşi şi 6 duble greşeli, în timp ce Rîbakina a reuşit 7 aşi şi a comis 3 duble greşeli.

În alt meci din turul al doilea, Sorana Cîrstea (31 ani, 27 WTA), cap de serie numărul 24, a fost învinsă categoric de chinezoaica Shuai Zhang (33 ani, 43 WTA), cu 6-1, 6-1, în doar 53 de minute.

Cîrstea câştigase ambele meciuri directe de până acum, cu 6-3, 4-6, 6-3 în 2008, în primul tur la Cuneo (Italia), şi cu 6-2, 6-1 în 2021, în optimi la Strasbourg.

Ruse şi Cîrstea s-au ales fiecare cu un cec de 30.130 de dolari şi 35 de puncte WTA.

Româncele nu au avut succes nici la dublu, unde Irina Begu şi Monica Niculescu au fost întrecute vineri de cuplul Alicja Rosolska (Polonia)/Erin Routliffe (Australia), cu 7-6 (3), 7-6 (4), în primul tur, după două ore de joc.

Begu şi Niculescu au avut 4-1 în primul set, dar au fost egalate, 4-4, cedând în tiebreak cu 3-7. În actul secund, adversarele au condus cu 3-0, dar româncele au întors scorul, 4-3, după care au salvat două mingi de meci şi au trimis setul în tiebreak, pierdut cu 4-7.

Begu şi Niculescu vor primi pentru participare un cec de 17.580 de dolari şi 10 puncte WTA la dublu.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

1 Descoperire care dă de gândit în Brazilia...

2 VIDEO De azi se va circula pe 12 km noi din A0, permițând șoferilor o legătură pe autostradă în partea de sud a Capitalei între DN6, DN5 și DN4

3 O profesoară de Română care susține că „Luceafărul“ lui Eminescu este roman, greu de demis

4 A început „detonarea” lui Piedone? A apărut o „personajă” nouă în peisaj...

5 „Dacă rămâneam cu el era vai de vieţişoara mea. Era un diavol frumos” / I-a fost amantă lui Florin Piersic timp de 9 ani