Tenis: Grigor Dimitrov a câștigat primul său titlu ATP Masters 1.000, la Cincinnati

Tenis: Grigor Dimitrov a câștigat primul său titlu ATP Masters 1.000, la Cincinnati

Tenismanul bulgar Grigor Dimitrov a câștigat primul său turneu de categoria ATP Masters 1.000, duminică, la Cincinnati (premii totale 4.973.120 euro), după ce l-a învins în finală pe australianul Nick Kyrgios, cu 6-3, 7-5.

Dimitrov, numărul 11 mondial, și-a trecut în palmares, la cei 26 de ani ai săi, al șaptelea titlu și al treilea din acest an, după cele de la Brisbane și Sofia, fără a pierde vreun set săptămâna aceasta în Ohio.

Bulgarul nu a fost pus în dificultate niciun moment de Kyrgios, numărul 23 mondial, care a părut obosit și nervos la finalul unei săptămâni în care l-a învins în sferturi pe spaniolul Rafael Nadal, redevenit luni lider mondial ATP.

Și Kyrgios a disputat prima sa finală de Masters 1.000.

La Cincinnati a fost prima finală de Masters 1.000 din noiembrie 2012 (Paris-Bercy) fără un jucător din ''Big Four'' (Andy Murray, Rafael Nadal, Roger Federer și Novak Djokovic).

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?