Tenis: Mihaela Buzărnescu, învinsă în optimi la Belgrad (WTA)

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu a fost învinsă de spaniola Paula Badosa Gibert, cu 6-0, 6-4, marţi seara, în optimile de finală ale turneului WTA de la Belgrad, dotat cu premii totale de 235.238 de dolari.

Buzărnescu (33 ani, 179 WTA) s-a înclinat în faţa ibericei, a patra favorită (23 ani, 44 WTA), după o oră şi 21 de minute.

Buzărnescu a pierdut primul set fără drept de apel (0-6), dar şi-a revenit în actul secund şi a condus cu 3-1, însă a pierdut trei ghemuri la rând (3-4). Mihaela a reuşit să egaleze, 4-4, dar Paula Badosa a câştigat ultimele două ghemuri şi meciul.

Situaţia este egală în meciurile directe, 2-2. Buzărnescu a câştigat cu 3-6, 7-5, 6-0 în 2015, în sferturi, la Westende (Belgia), şi cu 7-6 (3), 3-6, 6-1, în 2017, la Getxo (Spania), în sferturi. Badosa a obţinut prima victorie în 2016, în primul tur la Rio, cu 3-6, 6-1, 6-2.

Buzărnescu va primi un cec de 3.675 dolari şi 30 de puncte WTA pentru participarea sa la turneu.

Rezultatele înregistrate marţi la Belgrad:
turul I
Viktoria Tomova (Bulgaria) - Lola Radivojevic (Serbia) 6-2, 6-3
Reka-Luca Jani (Ungaria) - Tereza Martincova (Cehia) 6-2, 0-6, 7-5
Ana Kalinskaia (Rusia) - Kristina Mladenovic (Franţa/N.6) 6-0, 7-6 (8/6)
Nadia Podoroska (Argentina/N.5) - Oceane Dodin (Franţa) 6-2, 6-3
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia