Tenis: Mihaela Buzărnescu s-a calificat în sferturi la San Jose (WTA)

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la San Jose (California), dotat cu premii totale de 799.000 de dolari, după ce a trecut de tânăra americancă Amanda Anisimova (16 ani) cu 7-5, 2-6, 6-1.

Buzărnescu (30 ani, 24 WTA), a cincea favorită, a trecut de Anisimova (198 WTA), venită din calificări, după o oră şi 46 de minute de joc.

Românca a fost condusă în primul set cu 4-2 şi 5-3, dar a câştigat patru ghemuri la rând şi şi-a adjudecat actul inaugural cu 7-5. În setul al doilea, Buzărnescu a avut 2-0, dar nu a mai câştigat niciun ghem, cedând cu 2-6. Mihaela a dominat setul decisiv, în care a condus cu 4-0 şi a încheiat cu 6-1.

Buzărnescu şi-a asigurat un cec de 22.760 dolari şi 100 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe câştigătoarea dintre americanca Madison Keys, a doua favorită, şi australianca Ajla Tomljanovic.

Mihaela Buzărnescu este calificată şi în sferturi la dublu, alături de britanica Heather Watson.AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)


populare
astăzi

1 S-a întors cheița la PSD? / „Nu ne-am propus noi să-l schimbăm pe Bolojan”

2 Uite o informație interesantă...

3 Primar PSD prins de polițisti că fura curent reținut pentru 24 de ore

4 Cutremur la Pentagon în plin război cu Iranul: șeful Armatei SUA, forțat de Pete Hegseth să se retragă imediat din funcție

5 VIDEO „Perfect. Pe când și prăjitoarele de pâine?” / Pete Hegseth: „Soldații își vor putea aduce armele personale în cazărmi”. Val de ironii din partea …