Top transferuri ale jucătorilor români în străinătate în vara lui 2026
Vara lui 2026 a fost destul de activă din punct de vedere al transferurilor jucătorilor români de fotbal în străinătate. Perioada de mercato nu s-a încheiat încă, astfel că mai e timp să vedem alte mișcări interesante pe piața transferurilor. Articolul de față prezintă cele mai importante transferuri de jucători români până la această dată.
Dacă urmărești fotbalul și din perspectiva pariurilor, e un moment bun să te uiți la cum aceste transferuri pot influența cotele din sezonul următor. Găsești analize actualizate și ponturi din fotbal pe site-uri precum Biletu-Zilei.com, unde specialiștii care oferă predicțiile țin cont de loturile actualizate și schimbările de echipă din această perioadă.
Top transferuri de jucători români în vara aceasta
Am analizat cu atenție transferurile jucătorilor români de vara aceasta și mai jos îți voi prezenta detalii despre cele mai importante mutări care au fost realizate deja.
Darius Olaru - Transfer de la FCSB la Union Saint-Gilloise
După șase ani și jumătate la FCSB, în care a strâns 257 de meciuri, 63 de goluri și 45 de pase decisive, Darius Olaru a plecat în Belgia pentru 3 milioane de euro. Clauza de reziliere era de 5 milioane, dar Becali a acceptat mai puțin după ce jucătorul și-a exprimat clar dorința de a pleca. Suma va fi achitată în trei tranșe, conform Digisport, după cum urmează: un milion în august 2026, alt milion în ianuarie 2027 și ultimul în septembrie 2027.
Un detaliu mai puțin discutat, dar care eu consider că este foarte important: FCSB nu a păstrat niciun procent dintr-un viitor transfer și nu există niciun bonus în contract. Dacă Union îl vinde mai scump peste doi ani, formația din Pipera nu vede niciun ban în plus.
Olaru a debutat la noua sa echipă în meciurile oficiale și după doar trei partide are deja realizări în palmares. Jucătorul român a câștigat primul trofeu, Supercupa Belgiei, fiind de altfel titular în meciul contra lui Club Brugge, câștigat la penalty-uri.
În weekend-ul trecut, Olaru a înscris și primul gol pentru Union. El a închis tabela în victoria obținută cu 5-1 în deplasarea din campionat de la Westerlo. Olaru a intrat de pe bancă în acel meci, asta după ce a fost titular în duelul jucat în preliminariile Champions League, contra lui Bodo/Glimt.
Radu Drăgușin - Împrumut de la Tottenham la Fiorentina
Fiorentina a plătit 1,5 milioane de euro pentru împrumut, cu obligație de transfer definitiv la 17,5 milioane dacă Drăgușin atinge pragul de 22 de meciuri jucate. Transferul ajunge astfel la 19 milioane de euro în total.
Revenirea în Italia are sens pe mai multe planuri, fapt cu care sunt de acord după ce am citit opiniile specialiștilor din domeniu. Drăgușin și-a făcut debutul profesionist la Juventus și a mai evoluat în Serie A pentru Sampdoria, Salernitana și Genoa, campionatul fiindu-i familiar și nefiind la fel de dificil precum în Premiem League.
Sezonul trecut a fost unul greu la Tottenham, unde o accidentare la genunchi din ianuarie 2025 l-a ținut departe de teren aproape un an, accidentare care l-a scos din planurile de viitor ale antrenorului. La Fiorentina, sub comanda lui Fabio Grosso, Radu are șansa unui sezon complet, în care să joace meci de meci.
Radu are toate șansele să fie jucător de bază în primul 11 a lui Fiorentina, mai ales după prestațiile bune pe care le-a avut în amicalele disputate până acum. Fundașul naționalei a fost titular în 5 partide de verificare, jocul său fiind apreciat de către presa italiană.
Lisav Eissat - Transfer de la Maccabi Haifa la Bristol City
Unul dintre cele mai interesante transferuri ale verii, și poate cel mai puțin discutat pe măsura valorii sale. Bristol City a activat clauza de reziliere de 2,5 milioane de euro și i-a oferit un contract pe patru sezoane, așa cum se poate vedea și pe site-ul oficial al clubului. Fundașul de 21 de ani, debutat de Mircea Lucescu la națională în 2025 și ajuns acum la patru selecții, a ales Anglia în locul României, unde a fost curtat de câteva echipe.
Eissat a disputat deja și primul meci oficial în tricoul lui Bristol City. Jucătorul român a fost titular în partida pierdută de echipa sa, 0-1 pe teren propriu cu Walsall, în Cupa Ligii. În ciuda faptului ca Bristol a fost învinsă, presa locală a scris doar lucruri bune despre evoluția lui Eissat, care probabil va fi titular și în startul noului sezon de Championship.
Andrei Coubiș - Transfer de la U Cluj la Lincoln City
Transferul lui Coubiș la Lincoln City s-a făcut pentru 3 milioane de euro, cu o clauză de sell-on de 15% inclusă în contract, un record financiar pentru U Cluj. Un detaliu mai puțin știut: 20% din profit merge la Sampdoria, de la care ardelenii îl cumpăraseră cu 125.000 de euro. Practic, italienii încasează în jur de 575.000 de euro fără să fi făcut nimic în ultimii ani.
Coubiș a semnat un contract pe cinci ani cu echipa care este proaspăt promovată în Championship. Deși a fost rezervă neutilizată în victoria obținută de Lincoln cu 2-1 contra lui Derby în Cupa Ligii, Coubiș are toate șansele să fie titular în Championship. Deocamdată, el a jucat un singur meci pentru Lincoln City, având o prestație foarte bună în amicalul câștigat cu 1-0 în fața lui Doncaster.
Andrei Borza - Transfer de la Rapid la Corum FK
Rapid a încasat 2,2 milioane de euro pentru Borza, aproape triplul sumei de 800.000 de euro plătite Farului în 2023. Așa cum a scris și Sport.ro, la 20 de ani, fundașul stânga devine cel mai scump transfer din istoria lui Corum FK, club înființat în 1997 și ajuns în prima ligă turcă pentru prima oară.
Presa turcă l-a descris ca "unul dintre cei mai promițători jucători din România", menționând că s-a aflat anterior pe listele Porto și Genoa. Borza a recunoscut că s-a consultat cu Olimpiu Moruțan înainte să accepte: "Mi-a spus că Turcia e un campionat foarte bun și că o să fac o figură foarte frumoasă." Alegerea Corum-ului față de cluburi mai mari are o logică simplă: la o echipă nou-promovată, minutele sunt garantate, iar asta contează mai mult decât numele clubului la 20 de ani.
Alte transferuri interesante
Au existat și alte transferuri interesante, care merită cel puțin amintite, chiar dacă nu le-am descris pe larg în acest articol. Uite câteva dintre acestea mai jos:
- Alexandru Ișfan - transfer la Oviedo, în liga secundă spaniolă
- Alex Mățan - transfer la St. Louis City, în MLS
- Horațiu Moldovan – împrumut la Eyupspor, în Super Lig
- Rareș Burnete – împrumut la Sudtirol, în Serie B
- Rareș Ilie – transfer la Mantova, în Serie B
- Enes Sali – transfer la FC Andorra, în La Liga 2
- Kevin Ciubotaru – transfer la Dundee United, în Scottish Premiership
- Adrian Șut - împrumut la Levadiakos, în prima ligă greacă
Piața transferurilor este într-o mișcare permanentă, așa încât ne putem aștepta la multe surprize în zilele care urmează.
