VIDEO Prima ședința CSAT convocată de Nicușor Dan a început. Cinci mari subiecte pe ordinea de zi, inclusiv o premieră

VIDEO Prima ședința CSAT convocată de Nicușor Dan a început. Cinci mari subiecte pe ordinea de zi, inclusiv o premieră

Ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării ce a fost convocată de președintele Nicușor Dan are loc luni, de la ora 12.00, la Palatul Cotroceni, potrivit programului oficial al Președinției.

12:13

Prima ședință CSAT convocată de Nicușor Dan a început. Administrația Prezidențială a dat publicității imagini de la începutul ședinței.

Este prima ședință CSAT a președintelui Nicușor Dan, dar și pentru guvernul condus de Ilie Bolojan. O altă premieră este faptul că pentru prima oară pe ordinea de zi a unei reuniuni a Consiliului Suprem de Apărare a Țării a fost pusă evaziunea fiscală, „ca amenințare și risc la adresa securității naționale”.

După câștigarea alegerilor, Nicușor Dan a spus că există discuții în acest moment dacă este nevoie de schimbarea Strategiei Naționale de Apărare pentru ca serviciile secrete să se poată implica în combaterea evaziunii fiscale.

Ce subiecte sunt pe ordinea de zi a ședinței CSAT

  • Stadiul şi perspectivele conflictului din Ucraina în urma agresiunii ilegale şi nejustificate a Federaţiei Ruse. Implicaţii pentru România;
  • Forțele și mijloacele armate ale României ce pot fi puse la dispoziție pentru participarea la misiuni și operații în afara teritoriului statului român în anul 2026;
  • Informare privind fenomenul evaziunii fiscale, ca amenințare și risc la adresa securității naționale;
  • Informare privind situația creată ca urmare a inundării Salinei Praid. Implicații pentru comunitate și mediul înconjurător;
  • Activitatea desfăşurată de către Directoratul Național de Securitate Cibernetică în anul 2024 şi principalele obiective pentru anul 2025.

”În cadrul ședinței Consiliului vor fi analizate și alte tematici de actualitate din domeniul securității naționale”, precizează Cotroceniul.

Pe lângă președinte și prim-ministru, membrii Consiliului Suprem de Apărare a Ţării sunt: ministrul apărării naţionale, ministrul afacerilor interne, ministrul afacerilor externe, ministrul justiţiei, ministrul economiei, ministrul finanţelor publice, directorul Serviciului Român de Informaţii, directorul Serviciului de Informaţii Externe, şeful Statului Major al Apărării şi consilierul prezidențial pentru securitate naţională.

Sursa: adevarul.ro


Citește și:

populare
astăzi

1 A lucrat la programul prezidențial al lui Nicușor Dan, dar acum îl critică dur: „Va fi împachetat ca Iohannis de oamenii sistemului”

2 DOCUMENTE „Realitatea este mult mai nuanțată și diferită” / Unul dintre cei mai importanți economiști români arată că nu politicienii și clientela de pa…

3 VIDEO Priviți, prefectul PSD de Suceava își etalează Mercedesul S Class și un hanorac de 800 de euro în reclama pentru o spălătorie auto!

4 VIDEO Interviu exploziv cu Faraonu de la Madrid: „Ca să nu faci pușcărie în Spania trebuie să eviți românii!”

5 „Toți vor cash, altfel nu mai vin” / Un cunoscut jurnalist dezvăluie un fenomen care se întâmplă deja în relațiile dintre terți deși nu s-a mărit nicio …