Programul teatrelor bucureştene în perioada 11 - 17 mai

Programul teatrelor bucureştene în perioada 11 - 17 mai

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Mare: luni, 11 mai, ora 20.00 - "Caramitru-Mălăele, câte-n lună şi în stele"; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 - "Înşir’te mărgărite", după Victor Eftimiu, regia Dan Puric; duminică, 17 mai, ora 19.00 - "Înşir'te mărgărite", după Victor Eftimiu, regia Dan Puric;

Sala Pictura: marţi, 12 mai, ora 20.00 - "Allegro, ma non troppo", de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa ; sâmbătă, 16 mai, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Studio: miercuri, 13 mai, ora 19.30 - "Bârfe, zvonuri şi minciuni", de Neil Simon, regia Ion Caramitru; joi, 14 mai, ora 20.00 - "Molto, gran'impressione", de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; vineri, 15 mai, ora 19.30 - "Dumnezeu se îmbracă de la second-hand", de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; duminică, 17 mai, ora 20.00 - "Dineu cu proşti", de Francis Veber, regia Ion Caramitru;

Sala Mică: sâmbătă, 16 mai, ora 20.00 - "Organic", de Saviana Stănescu, regia Andrei Măjeri; duminică, 17 mai, ora 20.00 - "Ziua în care nu se cumpără nimic", de Kim Atle Hansen, regia Horia Suru;

Sala Media: duminică, 17 mai, ora 11.00 - Teatrul Naţional pentru copii;

Sala Pictura: duminică, 17 mai, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu.

Teatrul Odeon, Sala Majestic: miercuri, 13 mai, ora 19.00 - "Titanic Vals", de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; joi, 14 mai, ora 19.00 - "Un tramvai numit dorinţă", de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; vineri, 15 mai, ora 19.00 - "Un Tango Mas", direcţia de scenă Alexandru Dabija, un spectacol de Răzvan Mazilu; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 - "Trei generaţii", de Lucia Demetrius, regia Dinu Cernescu; duminică, 17 mai, ora 19.00 - "Casanova", după "Memoriile lui J. Casanova de Seingalt", scrise de el însuşi, regia Dragoş Galgoţiu;

Sala Studio: sâmbătă, 16 mai, ora 19.30 - "Contra democraţiei", de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija; duminică, 17 mai, ora 19.30 - "Linişte! Sărut. Acţiune!, o adaptare de Peter Kerek după filmul "Living in Oblivion", de Tom Dicillo, regia Peter Kerek.

Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu - diminică, 17 mai, ora 19.00 - "Scaunele", de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa.

Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan: joi, 14 mai, ora 19.00 - "O scrisoare pierdută", de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija; vineri, 15 mai, ora 19.00 - "În plină glorie!", de Peter Quilter, regia Răzvan Mazilu; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 - "Poker", de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu;

Sala Nouă: sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 - "Cea mai puternică", de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru; duminică, 17 mai, ora 19.00 - "C.E.O.", de Sting Larsson, regia Vladimir Anton.

Teatrul Mic: sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 - "Băieţii de aur", de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru/Niki Ieremciuc; duminică, 17 mai, ora 19.00 - "Profesiunea doamnei Warren", de George Bernard Shaw, regia Claudiu Istodor.

Teatrul Foarte Mic: joi, 14 mai, ora 19.00 - "39 de trepte", după filmul omonim de John Buchan şi Afred Hitchcock, adaptare de Patrick Barlow, după o idee originală de Simion Corble şi Nobby Dimon, regia Gabriela Dumitru; vineri, 15 mai, ora 19.00 - "Numele", de Jon Fosse, regia Vlad Cristache; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 - "Vania şi Sonia şi Masa şi Spike", de Christopher Durang, regia Horia Suru; duminică, 17 mai, ora 19.00 - "Super Fericiţii", un spectacol de Catinca Drăgănescu.

Teatrul Evreiesc de Stat (se joacă la Teatrul Excelsior): luni, 11 mai, ora 19.00 - "Duşmancele, o poveste de iubire", după Issac Bashevis Singer, regia Claudiu Goga; (se joacă la Teatrul Foarte Mic) marţi, 12 mai, ora 19.00 - "Blestemul iubirii", de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer; (se joacă la Teatrul Foarte Mic) miercuri, 13 mai, ora 19.00 - "Frau hess şi grădinile ei", de Milton Frederick Marcus, regia Alexander Hausvater.

Teatrul Metropolis: vineri, 15 mai, ora 19.00 - "N(AUM)", de Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan.

Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu: miercuri, 13 mai, ora 19.00 - "Femei/ Bărbaţi", după Willy Russell; miercuri, vineri, 15 mai, ora 19.00 - "Portugalia", de Zoltan Egressy, direcţia de scenă Victor Ioan; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 - "Titanic Vals", de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu; duminică, 17 mai, ora 19.00 - "Fazanul", de George Feydeau, regia Alexandru Mâzgăreanu;

Sala George Constantin: miercuri, 13 mai, ora 19.30 - "Mizantropul", de J.B.P. Moliere; joi, 14 mai, ora 19.30 - "Aprilie, dimineaţa", de Mihai Ispirescu, regia Diana Lupescu; sâmbătă, 16 mai, ora 19.30 - "Aici nu-i de joacă", după Pauline Daumale, un spectacol de Catrinel Dumitrescu.

Teatrul Masca: (Parcul Cuza) vineri, 15 mai, ora 19.00 - "Statuile Pompei"; (Muzeul de Istorie Bucureşti) sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 - "Statui Vivante"; (Cafe-Teatru) duminică, 17 mai, ora 19.00 - "Parapanghelos"; (Parcul Crângaşi) duminică, 17 mai, ora 19.00 - Pierrot Lunatecul"; (Parcul Tei) duminică, 17 mai, ora 19.00 - "Statui Vivante".

Godot Cafe Teatru: luni, 11 mai, ora 21.30 - "Te iubesc! Te iubesc?", după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; marţi, 12 mai, ora 20.00 - "Un cuplu ciudat", de Neil Simon, regia Doina Antohi ; miercuri, 13 mai, ora 20.00 - "Mother Fucker with the Hat", de Stephen Adly Guirgis, regia Adriana Zaharia; joi, 14 mai, ora 19.00 - "Ce poţi să faci în 10 minute?," după autori americani contemporani, regia Doina Antohi; joi, 14 mai, ora 21.30 - "Happy end", de Zsolt Poszgai, regia Alexandru Bogdan; vineri, 15 mai, ora 19.00 - "Romatic Fools", de Rich Orloff, regia Toma Dănilă; sâmbătă, 16 mai, ora 11.00 - "Little Impro" - teatrul de improvizaţie pentru Copii; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 - "Orfani", de Dennis Kelly, regia Elena Morar; sâmbătă, 16 mai, ora 22.00 - "Carpathian Garden", de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; duminică, 17 mai, ora 18.30 - "Omul-Pernă", de Martin McDonagh, regia Ion Florin Grigoraş; duminică, 17 mai, ora 19.00 - "Sub geana mării", de Mişa Şerban, regia Mişa Şerban;

Godot SubScenă: vineri, 15 mai, ora 19.00 - "La ginecolog", de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea; sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 - "Hai să facem sex!", de Valentin Krasnogorov, regia Felix Crainicu.

Teatrul Act: duminică, 17 mai, ora 19.00 - "Flori pentru Algernon", un exerciţiu după "Flori pentru Algernon", de Daniel Keyes, cu Iulia Colan.

La Scena: miercuri, 13 mai, ora 20.00 - "Fata cu cărămida-n gură", de Theo Herghelegiu, regia Theo Herghelegiu; duminică, 17 mai, ora 21.00 - Comedy Show.

Unteatru: sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 - "Trei femei înalte după Edward Albee", regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică, 17 mai, ora 19.00 - "Cinci ore cu Mario", regia Mariana Cămărăşan.

În Culise: luni, 11 mai, ora 20.00 - "Poveşti despre tine"; marţi, 12 mai, ora 20.00 - "Noaptea One Man Show-ului"; miercuri, 13 mai, ora 20.00 - "iELE" - show de improvizaţie; joi, 14 mai, ora 20.00 - "Walk in Beauty"; vineri, 15 mai, ora 19.00 - "Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu", regia Cristian Bajora; vineri, 15 mai, ora 21.30 - "Scrisori către Rita. The Show", regia Cristian Bajora; sâmbătă, 16 mai, ora 18.00 - "Proştii sub clar de lună", regia Cristian Bajora; sâmbătă, 16 mai, ora 21.30 - "Stand-up Comedy" cu Maria, Mincu, Florin şi Raul Gheba; duminică, 17 mai, ora 19.00 - "Diamante şi narcotice", regia Cristian Bajora.

Teatrul Luni: marţi, 12 mai, ora 20.00 - "O seară furtunoasă", o versiune inedită a uneia din operele lui Cragiale, regia Claudia Negroiu.

Teatrul de Artă: miercuri, 13 mai, ora 20.15 - "Eternul spectator", de Daria Gănescu şi Daniela Marin, regia Daniela Marin; joi, 14 mai, ora 19.15 - "Cum se face"; joi, 14 mai, ora 20.15 - "Pam Pam", după pamfletele lui Constantin Tănase , one man show cu George Constantinescu; vineri, 15 mai, ora 20.15 - "Dureri fantomă", de Vasili Sigarev, regia Bogdan Budeş; sâmbătă, 16 mai, ora 19.15 - "Variaţiuni la invenţiuni", cu Emilian Mîrnea, Petre Ancuţa; sâmbătă, 16 mai, ora 20.15 - "Dureri fantomă", de Vasili Sigarev, regia Bogdan Budeş; duminică, 17 mai, ora 19.15 - "Venus învăluită în blană", de David Ives, regia Daniel Grigore-Simion.

Teatrul Mignon: duminică, 17 mai, ora 19.30 - "Cabaretul cuvintelor", regia Alexandru Nagy ; duminică, 17 mai, ora 21.15 - "Certificat de om simplu", debut de Constantin Vanerus Popa.

Teatrul Elisabeta: luni, 11 mai,ora 20.00 - "Nunta perfectă", regia Eugen Gyemant; marţi, 12 mai, ora 20.00 - "Nunta Perfectă", regia Eugen Gyemant; vineri, 15 mai, ora 19.00 - "Încurcătură la nivel înalt!", adaptare după piesa "Out of order" a dramaturgului englez Ray Cooney, regia Şerban Puiu; sâmbătă, 16 mai, ora 10.00 - "În parc", un spectacol de Magda Condurache, teatru pentru copii; sâmbătă, 16 mai, ora 12.00 - "În parc", un spectacol de Magda Condurache, teatru pentru copii.

Teatrul de pe Lipscani, Sala Mare: vineri, 15 mai, ora 19.30 - "Vine Barza!"; duminică, 17 mai, ora 19.30 - "Studii despre iubire".

Teatrul de Revistă "Constantin Tănase": sâmbătă, 16 mai, ora 19.00 - "Sosesc deseară", regia Nae Cosmescu; duminică, 17 mai, ora 19.00 - "Aplauze, aplauze!", regia Bitu Fălticineanu.

Teatrul Ion Creangă: (se joacă la Teatrul Ţăndărică) luni, mai, ora 10.00 - "Inimă rece", dramatizare de Banu Rădulescu, după Wilhelm Hauff, regia Sorana Coroamă-Stanca; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 12 mai, ora 10.00 - "Insula misterioasă", dramatizare Elise Wilk, după Jules Verne, regia Theodor- Cristian Popescu ; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 12 mai, ora 17.00 - "În parc", de Magda Condurache; (se joacă la Teatrul Excelsior); marţi, 12 mai, ora 19.00 - "În parc", de Magda Condurache.

Teatrul Ţăndărică: marţi, 12 mai, ora 10.00 - "Frumoasa din Pădurea Adormită", regia Mihai Gruiu Sandu; miercuri, 13 mai, ora 10.00 - "Croitoraşul cel viteaz", regia Daniel Stanciu; joi, 14 mai, ora 10.00 - "Frumoasa din Pădurea Adormită", regia Mihai Gruiu Sandu; vineri, 15 mai, ora 10.00 - "Prinţesa şi Broscoiul", regia Decebal Marin; sâmbătă, 16 mai, ora 11.00 - "Capra cu trei iezi", regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 16 mai, ora 12.00 - "Ridichea uriaşă"; duminică, 17 mai, ora 11.00 - "Jack şi vrejul de fasole", regia Daniel Stanciu.

Teatrul Excelsior: luni, 11 mai, ora 11.00 - "Răţuşca cea urâtă", dramatizare de Maria Manolescu după basmul lui Hans Christian Andersen, regia Mihai Manolescu; miercuri, 13 mai, ora 11.00 - "Magia copilăriei", de Stelian Milu, regia Stelian Milu.

Opera Comică pentru Copii: luni, 11 mai, ora 11.00 - "Flautul fermecat"; marţi, 12 mai, ora 11.00 - "Flautul fermecat"; miercuri, 13 mai, ora 11.00 - "Flautul fermecat"; sâmbătă, 16 mai, ora 11.00 - "Flautul fermecat"; duminică, 17 mai, ora 11.00 - "Coana Chiriţa".

 

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 Marele fâs / „Celebra avocată” adusă de frații Tate din America a înfrânt

2 „Da, am făcut-o la ei în cabină!” / Dezvăluirea intimă a unei stewardese. Ce le arăta piloților în timpul zborului

3 VIDEO Ați văzut faza asta cu „cerbera” fraților Tate?

4 Mădălina Ghenea și punct

5 Cum a fost posibil? / BBC a venit în România și a descoperit chestii incredibile despre frații Tate