Programul teatrelor bucureştene în perioada 14 - 20 decembrie

Programul teatrelor bucureştene în perioada 14 - 20 decembrie

Teatrul Naţional din Bucureşti: Sala Mică - luni, 14 decembrie, ora 19.00 - "Cherchez la femme", regia Petrică Voicu; miercuri, 16 decembrie, ora 20.00 - "After Hours - 9G", de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; sâmbătă, 19 decembrie, ora 20.00 - "Organic", de Saviana Stănescu, regia Andrei Măjeri;

Sala Studio: luni, 14 decembrie, ora 20.00 - "Străini în noapte", de Éric Assous, regia Radu Beligan;

Sala Pictura: luni, 14 decembrie, ora 20.00 - "Triunghiul femeilor", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; marţi, 15 decembrie, ora 20.00 - "Omul care a văzut moartea", de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; miercuri, 16 decembrie, ora 20.00 - "Între noi e totul bine", de Dorota Masłowska, regia Radu Afrim; joi, 17 decembrie, ora 20.00 - "Butoiul cu pulbere", de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa; vineri, 18 decembrie, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 19 decembrie, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 20 decembrie, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Mare: marţi, 15 decembrie, ora 20.00 - "Dineu cu proşti", de Francis Veber, regia Ion Caramitru; miercuri, 16 decembrie, ora 20.00 - "Dineu cu proşti", de Francis Veber, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 19 decembrie, ora 20.00 - "Magic Naţional", regia Ion Caramitru;

The Small Hall: joi, 17 decembrie, ora 20.00 - "Dragoste în patru tablouri", de Lukas Barfuss, regia Elena Morar;

Sala Atelier; joi, 17 decembrie, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 19 decembrie, ora 20.00 - "20 de ani în Siberia", după Aniţa Nandriş-Cudla, regia Sorin Misirianţu; duminică, 20 decembrie, ora 19.30 - "Tectonica sentimentelor", de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat;

Sala Media: joi, 17 decembrie, 20.00 - "Moftul român", după Ion Luca Caragiale; duminică, 20 decembrie, ora 11.00 - Teatrul Naţional pentru Copii.

Teatrul Odeon: Sala Majestic - miercuri, 16 decembrie, ora 19.00 - "Natură moartă cu nepot obez", de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; joi, 17 decembrie, ora 19.00 - "Trei generaţii", de Lucia Demetrius, regia Dinu Cernescu; vineri, 18 decembrie, ora 19.00 - "Şefele", de Werner Schwab, regia Sorin Militaru;

Sala Studio: joi, 17 decembrie, ora 19.30 - "Când timpul nu se mişcă", de Donald Margulies, regia Vladimir Anton; vineri, 18 decembrie, ora 19.30 - "Tipografic majuscul", un spectacol de Gianina Cărbunariu; sâmbătă, 19 decembrie, ora 19.30 - "Când timpul nu se mişcă", de Donald Margulies, regia Vladimir Anton; duminică, 20 decembrie, ora 11.00 - "Clasic e fantastic - Copilăria lui Enescu", regia Monica Ciută; duminică, 20 decembrie, ora 18.00 - "Clasic e fantastic - Copilăria lui Vivaldi", regia Monica Ciută.

Teatrul Bulandra: Sala "Toma Caragiu" - joi, 17 decembrie, ora 18.30 - "O scrisoare pierdută", de I.L. Caragiale, regia Doru Ana; sâmbătă, 19 decembrie, ora 19.00 - "Marmura", de Iosif Brodski, regia Yuri Kordonsky; duminică, 20 decembrie, ora 19.00 - "Marmura", de Iosif Brodski, regia Yuri Kordonsky;

Sala Liviu Ciulei: vineri, 18 decembrie, ora 19.00 - "Car(o)usel", de Ferenc Molnar, regia Andrei Şerban; sâmbătă, 19 decembrie, ora 19:00 – „Car(o)usel” de Ferenc Molnar, regia Andrei Şerban; duminică, 20 decembrie, ora 19.00 - "Car(o)usel", de Ferenc Molnar, regia Andrei Şerban.

Teatrul de Comedie: Sala "Radu Beligan" - marţi, 15 decembrie, ora 19.00 - "La Pulce", după "Puricele în ureche", de George Feydeau, regia Horaţiu Mălăele; miercuri, 16 decembrie, ora 19.00 - "Tartuffe", de Moliere, regia Laszlo Bocsardi; vineri, 18 decembrie, ora 19.00 - "Bani din cer", de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 19 decembrie, ora 19.00 - "Directorul executiv", de Stig Larsson, regia Vladimir Anton; duminică, 20 decembrie, ora 19.00 - "O scrisoare pierdută", de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija;

Sala Studio: vineri, 18 decembrie, ora 19.30 - "Un altfel de Crăciun", regia Mona Gavrilaş; sâmbătă, 19 decembrie, ora 19.30 - "La vita e bella", de Radu F. Alexandru, regia Vlad Cristache.

Teatrul Mic: joi, 17 decembrie, ora 19.00 - "Anul dispărut 1989", de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu; vineri, 18 decembrie, ora 19.00 - "Anul dispărut 1989", de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu; sâmbătă, 19 decembrie, ora 19.00 - "Anul dispărut 1989", de Peca Ştefan, regia Ana Mărgineanu; duminică, 20 decembrie, ora 19.00 - "Trei gemeni veneţieni" de Antonio Collalto, regia Nona Ciobanu.

Teatrul Masca: vineri, 18 decembrie, ora 19.00 - "Vicleniile lui Scapino", după Moliere, regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 19 decembrie, ora 19.00 - "Ulciorul sfărâmat", de Heinrich von Kleist, regia Mihai Mălaimare; duminică, 20 decembrie, ora 19.00 - "Căsătoria", după Nikolai Vasilievici Gogol, regia Mihai Mălaimare.

Teatrul Metropolis: vineri, 18 decembrie, ora 17.00 - "Efectul razelor Gamma asupra crăiţelor lunatice", regia Mariana Cămărăşan; sâmbătă, 19 decembrie, ora 16.00 - "Paganini", regia Mick Davis; duminică, 20 decembrie, ora 16.00 - "Paganini", regia Mick Davis.

ArCuB Batiştei: miercuri, 16 decembrie, ora 20.00 - "Cutia Pandorei", de Katalin Thuroczy, regia Felix Alexa; vineri, 18 decembrie, ora 20.00 - "Urma paşilor tăi. Teatru creştin", inspirat de textul Olgăi Greceanu "Pe urmele paşilor tăi, Iisuse".

Teatrul de Revistă Constantin Tănase: vineri, 18 decembrie, ora 19.00 - "Gong... şi de la capăt", regia Claudiu Peruşco; sâmbătă, 19 decembrie, ora 19.00 - "Piei, drace!", regia Cezar Ghioca; duminică, 20 decembrie, ora 19.00 - "Spectacol omagial Stepa Popescu".

Creart - Teatrelli: luni, 14 decembrie, ora 19.00 - "Mon cabaret noir", un spectacol de Răzvan Mazilu; marţi, 15 decembrie, ora 19.00 - "Mon cabaret noir", un spectacol de Răzvan Mazilu; joi, 17 decembrie, ora 19.00 - "Hotel California", de Neil Simon, un spectacol de Gelu Colceag.

Godot Cafe-Teatru: luni, 14 decembrie, ora 20.00 - "Te iubesc! Te iubesc?", după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; marţi, 15 decembrie, ora 20.00 - "Dragostea durează trei ani", de Frederic Beigbeder, regia Chris Simion; miercuri, 16 decembrie, ora 20.00 - "Zece poveşti şi un saxofon", cu Anca Sigartău, Marius Gâlea, Călin Grigoriu, Vladi Săteanu, Norbert Tobias; joi, 17 decembrie, ora 19.00 - "Cine iubeşte plăteşte", de Alexandru Popa, regia Vlad Massaci; joi, 17 decembrie, ora 21.30 - "Intuiţia masculină" - Trilogia americană partea a III-a, regia Doina Antohi; vineri, 18 decembrie, ora 19.00 - "Koln", de Alexandru Unguru, regia Alexandru Unguru; vineri, 18 decembrie, ora 22.00 - "Acum ori niciodată", de Vladimir Krasnogorov, regia Mihai Constantin; sâmbătă, 19 decembrie, ora 11.00 - "Littleimpro", teatru de improvizaţie pentru copii, cu Carmen Lopăzan, Claudiu Maier, Alexandra Timofte, Cătălin Neamţu şi Marian Hâncu; sâmbătă, 19 decembrie, ora 19.00 - "Jurnalul lui Adam şi al Evei" de Mark Twain, regia Eugen Gyemant; sâmbătă, 19 decembrie, ora 22.00 - "Două liniuţe", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 20 decembrie, ora 15.00 - "Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus”, regia Doina Antohi; duminică, 20 decembrie, ora 19.00 - "Dragoste şi căpşuni", după David Hare, regia Marius Gîlea; duminică, 20 decembrie, ora 21.45 - "Fă-mi loc!", de Antohny Michineau, regia Radu Beligan;

Godot SubScenă: vineri, 18 decembrie, ora 19.00 - "I.O.N.A". după Marin Sorescu, regia Danni Ionescu; vineri, 18 decembrie, ora 22.00 - "La ginecolog", de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea; duminică, 20 decembrie, ora 19.00 - "Declick", de Alex Unguru, regia Alex Unguru.

Teatrul ACT: marţi, 15 decembrie, ora 19.00 - "Apă de mină", de Csaba Szekely, scenografia Vladimir Iuganu; miercuri, 16 decembrie, ora 19.00 - "Trei", după "Autorităţi Portuare", de Conor McPherson, regia Gavril Pătru.

UnTeatru: joi, 17 decembrie, ora 19.00 - "Frumoasa călătorie a urşilor panda povestită de un saxofonist care avea o iubită la Frankfurt", de Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu; sâmbătă, 19 decembrie, ora 19.00 - "The Sunset Limited", de Cormac McCarthy, regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică, 20 decembrie, ora 19.00 - "Blackbird", de David Harrower, regia Andrei şi Andreea Grosu.

În Culise: marţi, 15 decembrie, ora 20.00 - "The blue room", de David Hare, regia Cristian Bajora; miercuri, 16 decembrie, ora 20.00 - "Un bărbat şi mai multe femei", de Leonid Zorin, regia Cristian Bajora; joi, 17 decembrie, ora 20.00 - "Luv", de Murray Schisgal, regia Iulia Grigoriu; vineri, 18 decembrie, ora 21.00 - Stand up comedy, cu Maria, Mincu şi Florin; sâmbătă, 19 decembrie, ora 21.30 - "Clinica sinucigaşilor", de Gabriela Mihalache, regia Cristian Bajora; duminică, 20 decembrie, ora 18.00 - "Povesti despre tine", bazat pe volumul "92 de poveşti cu cărţi", de Ştefan Caraman, regia Cristian Bajora.

Teatrul Luni: miercuri, 16 decembrie, ora 19.30 - "Radikal", regia Dora Bârzan; duminică, 20 decembrie, ora 20.00 - "Aleargă", adaptare după romanul omonim de Ana Maria Sandu, concept Silvia Călin.

Teatrul de Artă: luni, 14 decembrie, ora 19.15 - "4X4 personaje", de Daniela Marin; miercuri, 16 decembrie, ora 19.15 - "Aproape mâine", de John Cariani, regia Andreea Vulpe; joi, 17 decembrie, ora 20.15 - "Eternul spectator", un spectacol realizat după cartea "Noi în secolul XXI", de Daria Gănescu şi Daniela Marin, regia Daniela Marin; vineri, 18 decembrie, ora 20.15 - "Fă tu primul pas", de Jean Claude Carriere, regia Andrei Munteanu; sâmbătă, 19 decembrie, ora 20.15 - "Dureri fantomă", de Vasili Sigarev, regia Bogdan Budeş.

Teatrul Elisabeta: luni, 14 decembrie, ora 19.00 - "Încurcătură la nivel înalt", regia Şerban Puiu; marţi, 15 decembrie, ora 20.00 - "Hârca se întoarce", regia Cătălin Rotaru; sâmbătă, 19 decembrie, ora 20.00 - "Încurcătură la nivel înalt", regia Şerban Puiu.

Teatrul Ion Creangă: (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 19 decembrie, ora 11.00 - "Sticluş Căpcăunul a furat Crăciunul", de Anca Ştefan, regia Selma Dragoş; (se joacă la Teatrul Elisabeta) sâmbătă, 19 decembrie, ora 11.00 - "Iglu", regia Voicu Hetel; (se joacă la Teatrul Excelsior) sâmbătă, 19 decembrie, ora 18.00 - "Sticluş Căpcăunul a furat Crăciunul", de Anca Ştefan, regia Selma Dragoş.

Teatrul Excelsior: luni, 14 decembrie, ora 10.00 - "Frumoasa şi Bestia", după Charles Perrault, regia Ion Lucian şi Marius Nină; miercuri, 16 decembrie, ora 10.00 - "Zâna Zorilor", după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; joi, 17 decembrie, ora 10.00 - "Măria-sa... Măgarul!", de Ion Lucian, regia Ion Lucian; vineri, 18 decembrie, ora 10.00 - "Magia copilăriei", de Stelian Milu, regia Stelian Milu; duminică, 20 decembrie, ora 11.00 - "Thomas Sawyer", dramatizare după "Aventurile lui Tom Sawyer", de Mark Twain, regia Horia Suru; duminică, 20 decembrie, ora 18.00 - "Romeo şi Julieta", de William Shakespeare, regia Vlad Ticu.

Opera Comică pentru Copii: luni, 14 decembrie, ora 10.00 - "Fetiţa cu chibrituri"; luni, 14 decembrie, ora 12.00 - "Fetiţa cu chibrituri"; marţi, 15 decembrie, ora 10.00 - "Fetiţa cu chibrituri"; vineri, 18 decembrie, ora 19.00 - "Poveste de Crăciun"; duminică, 20 decembrie, ora 17.00 - "Condurul de cleştar".

Sursa: mediafax.ro

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 VIDEO Banii din șpăgile lui Ponta sunt în Turcia / Dezvăluiri care-i vor înfiora chiar și pe procurori!

2 De citit! / Cele patru dorințe care stau la baza comportamentului uman / Memorabilul discurs al lui Bertrand Russe…

3 Fiul sultanului din Brunei, unul dintre cei mai bogați oameni din lume, a murit la 38 de ani

4 Donald Trump ar fi folosit din nou o dublură în locul soției sale. Cum arată Melania în ultimele imagini deven…

5 VIDEO Vicepreședintele Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorului, chef la Runcu la ziua unui conda…