Programul teatrelor bucureştene în perioada 27 aprilie - 3 mai

Programul teatrelor bucureştene în perioada 27 aprilie - 3 mai

Teatrul Naţional Bucureşti: Sala Mică - luni, 27 aprilie, ora 20.00 - "Lazăr sau Vremea dintre valuri", de Mihail Gavril, regia Ştefan Ruxandra; duminică, 3 mai, ora 20.00 - "Organic", de Saviana Stănescu, regia Andrei Măjeri;

Sala Pictura: marţi, 28 aprilie, ora 20.00 - "Allegro, ma non troppo", de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; miercuri, 29 aprilie, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; vineri, 1 mai, ora 20.00 - "Allegro, ma non troppo", de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; sâmbătă, 2 mai, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 3 mai, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Mare: miercuri, 29 aprilie, ora 19.00 - "Înşir'te mărgărite", după Victor Eftimiiu, versiunea scenică de Dan Puric, regia Dan Puric; joi, 30 aprilie, ora 19.00 - "Înşir'te mărgărite", după Victor Eftimiiu, versiunea scenică de Dan Puric, regia Dan Puric;

Sala Atelier: joi, 30 aprilie, ora 20.00 - "Anonimul veneţian", după Anonimo veneziano de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; vineri, 1 mai, ora 19.30 - "Tectonica sentimentelor", de Eric -Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 2 mai, ora 20.00 - "20 de ani în Siberia", după Aniţa Nandriş -Cudla, regia Sorin Misirianţu; duminică, 3 mai, ora 20.00 - "Fata din curcubeu", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar;

Sala Studio: vineri, 1 mai, ora 19.30 - "Dumnezeu se îmbracă de la second -hand", de Iulian Margu, regia Ion Caramitru; sâmbătă, 2 mai, ora 19.30 - "Bârfe, zvonuri şi minciuni", de Neil Simon, regia Ion Caramitru; duminică, 3 mai, ora 20.00 - "Molto, gran'impressione", de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor;

Sala Media: duminică, 3 mai, ora 11.00 - Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon: Sala Studio - miercuri, 29 aprilie, ora 19.30 - "Linişte! Sărut. Acţiune!", o adaptare de Peter Kerek după filmul "Living in Oblivion", de Tom Dicillo, regia Peter Kerek; joi, 30 aprilie, ora 19.30 - "Linişte! Sărut. Acţiune!, o adaptare de Peter Kerek după filmul "Living in Oblivion", de Tom Dicillo, regia Peter Kerek; vineri, 1 mai, ora 18.00 - "Copilăria lui Mozart", regia Monica Ciută; sâmbătă, 2 mai, ora 19.30 - "Tipografic majuscul", un spectacol de Gianina Cărbunariu; duminică, 3 mai, ora 19.30 - "Viză de clown", de Saviana Stănescu, regia Alexandru Mihail;

Sala Majestic: vineri, 1 mai, ora 19.00 - "În container", de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban; sâmbătă, 2 mai, ora 19.00 - "Trei generaţii", de Lucia Demetrius, regia Dinu Cernescu; duminică, 3 mai, ora 19.00 - "Casanova", după Memoriile lui J. Casanova de Seingalt, scrise de el însuşi, regia Dragoş Galgoţiu.

Teatrul Bulandra: Sala Toma Caragiu - marţi, 28 aprilie, ora 19.00 - "Pescăruşul", de A.P. Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru; vineri, 1 mai, ora 19.00 - "Omul ce bun din Seciuan", de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban; duminică, 3 mai, ora 19.00 - "Conversaţie după înmormântare", de Yasmina Reza, regia Alexandru Darie;

Sala Liviu Ciulei: miercuri, 29 aprilie, ora 19.00 - "Unchiul Vanea", de A.P. Cehov, regia Yuri Kordonsky; joi, 30 aprilie, ora 19.00 - "Unchiul Vanea", de A.P. Cehov, regia Yuri Kordonsky; sâmbătă, 2 mai, ora 20.00 - "Dumnezeu Iubeşte", de Zlata Demina, regia Ioan Petre; duminică, 3 mai, ora 20.00 - "Bofore Breakfast", de Eugene O'Neill, regia Popescu.

Teatrul Nottara: Sala George Constantin - marţi, 28 aprilie, ora 19.30 - "Împăratul neîmpărat", de Filip Columbeanu; miercuri, 29 aprilie, ora 19.30 - "Cmedie de modă veche", de Alexei Arbuzov, regia Vasile Toma; vineri, 1 mai, ora 19.30 - "Aprilie, dimineaţa", de Mihai Ispirescu, regia Diana Lupescu; sâmbătă, 2 mai, ora 19.30 - "Poker Face", de Petr Kolecko, regia Adela Biţică; duminică, 3 aprilie, ora 19.30 - "Zeul măcelului", de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga;

Sala Horia Lovinescu: joi, 30 aprilie, ora 19.00 - "Noul locatar", de Eugene Ionesco, un spectacol de Gabor Tompa; sâmbătă, 2 mai, ora 19.00 - "Titanic Vals", de Tudor Muşatescu, regia Dinu Cernescu; duminică, 3 mai, ora 19.00 - Mult zgomot pentru nimic", de William Shakespeare, regia Diana Lupescu.

Teatrul de Comedie: Sala Radu Beligan - joi, 30 aprilie, ora 19.00 - "Bani din cer", de Ray Cooney, regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 2 mai, ora 19.00 - "…escu", de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; duminică, 3 mai, oa 19.00 - "Poker", de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu;

Sala Studio: miercuri, 29 aprilie, ora 19.30 - "La vita e bella", de Radu F Alexandru, regia Vlad Cristache;

Sala Nouă: joi, 30 aprilie, ora 19.00 - "Factorul uman", de Thierry Janssen, regia Alexandru Măzgăreanu.

Teatrul Mic: joi, 30 aprilie, ora 19.00 - "Mata Hari", de Philippe Collas şi Eric Villedary, regia Liana Ceterchi; vineri, 1 mai, ora 19.00 -"Visul unei nopţi de vară", după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 2 mai, ora 19.00 - "Volpone", după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; duminică, 3 mai, ora 19.00 - "Primăvara d -nei Stone la Roma", dramatizare de Martin Sherman după romanul omonim a lui Tennessee Williams, regia Liana Ceterchi.

Teatrul Foarte Mic: sâmbătă, 2 mai, ora 19.00 - "Super fericiţii", un spectacol de Catinca Drăgănescu; duminică, 3 mai, ora 19.00 - "Interpretul", de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe.

Teatrul Evreiesc de Stat: (se joacă la Teatrul Mic) - marţi, 28 aprilie, ora 19.00 - "Yentl", regia Erwin Şimbensohn; (se joacă la Teatrul Mic) - miercuri, 29 aprilie, ora 19.00 - "Nunta cu divorţ", regia Dan Tudor; ( se joacă la Godot Cafe Teatru) - duminică, 3 mai, ora 15.00 - "Yom Kippur", de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea.

Teatrul Metropolis: miercuri, 29 aprilie, ora 18.00 - "Bădăranii", de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; joi, 30 aprilie, ora 19.00 - "Doi pe o bancă", de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu; vineri, 1 mai, ora 19.00 - "N(AUM)", de Gelu Naum, regia Mariana Cămărăşan; sâmbătă, 2 mai, ora 16.00 - "Lecţia de violoncel", de Mona Radu, regia Felix Alexa; duminică, 3 mai, ora 16.00 - "Lecţia de violoncel", de Mona Radu, regia Felix Alexa.

Teatrul Masca: joi, 30 aprilie, ora 19.00 - "Secretul lui Pulcinel", regia Mihai Sandu Gruia.

Teatrul de pe Lipscani: Sala Mare - miercuri, 29 aprilie, ora 19.30 - "Încă -i bine!", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; joi, 30 aprilie, ora 19.30 - "Vine barza!", adaptare după Andre Roussin, regia Lucian Iancu.

Teatrul Elisabeta: marţi, 28 aprilie, ora 19.00 - "Boeing. Boeing", de Marc Camoletti, regia Şerban Puiu; miercuri, 29 aprilie, ora 20.00 - "Harca se întoarce", inspirată după Baba Harca a lui Matei Millo, regia Cătălin Rotaru; joi, 30 aprilie, ora 20.00 - "Spovedanie în faţa luminii", de Eugenia Şerban şi Constantin Radoaca; sâmbătă, 2 mai, ora 10.00 - "Pinguinii Melomani”, un spectacol de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic; sâmbătă, 2 mai, ora 12.00 - "Pinguinii Melomani”, un spectacol de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic.

Teatrul de Revistă Constantin Tănase: sâmbătă, 2 mai, ora 19.00 - "Vivat revista", regia Cezar Ghioca; duminică, 3 mai, ora 19.00 - "Aplauze, aplauze", regia Bitu Fălticineanu.

Godot Cafe Teatru: luni, 27 aprilie, ora 20.00 - "Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus", regia Doina Antohi; marţi, 28 aprilie, ora 20.00 - "Te iubesc! Te iubesc?", după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; miercuri, 29 aprilie, ora 20.00 - "Cui i -e frică de Virginia Woolf?", de E. Albee, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandra Penciuc; joi, 30 aprilie, ora 19.00 - "Romantic Fools", de Rich Orloff, regia Toma Dănilă; vineri, 1 mai, ora 22.00 - "Happy end", de Zsolt Poszgai, regia Alexandru Bogdan; sâmbătă, 2 mai, ora 19.00 - "Zic Zac", un spectacol de Andrea Gavriliu, rezermată de Ştefan Lupu; sâmbătă, 2 mai, ora 22.00 - "În parc", de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban.

Teatrul ACT: miercuri, 29 aprilie, ora 19.00 - "De ce n -o facem în drum?", regia Neil LaBute;

La Scena: miercuri, 29 aprilie, ora 20.00 - "Malaga", de Lukas Baerfuss, regia Catinca Drăgănescu; joi, 30 aprilie, ora 20.00 - "Malaga", de Lukas Baerfuss, regia Catinca Drăgănescu.

Unteatru. luni, 27 aprilie, ora 19.00 - "Cel mai frumos roman din lume", după Larry Tremblay, regia Alexandra Penciuc; marţi, 28 aprilie, ora 19.00 - "Trei femei înalte", după Edward Albee, regia Andrei şi Andreea Grosu; miercuri, 29 aprilie, ora 19.00 - "Un tramvai numit Dorinţă", regia Andrei şi Andreea Grosu; joi, 30 aprilie, ora 19.00 - "Căldură? Mare?".

În Culise: luni, 27 aprilie, ora 20.00 - "Poveşti despre tine", realizat de grupa de avansaţi a cursurilor de actorie Teen Media Academy sub coordonarea regizorului Cristian Bajora; miercuri, 29 aprilie, ora 19.00 - "iELE", teatru de improvizaţie cu trupa iELE; joi, 30 aprilie, ora 19.00 - "Să nu mă uiţi!", regia Bogdan Ionescu;

Teatrul Luni: luni, 27 aprilie, ora 20.00 - "Cercetătorii japonezi", după Sfârşitul lumii de Maria Manolescu & Peca Ştefan, regia Andreea Vălean.

Teatrul de Artă: miercuri, 29 aprilie, ora 20.15 - "Şase din 49", de Spiro Gyorgy, regia Alexandru Maftei; joi, 30 aprilie, ora 19.15 - "Un bărbat şi mai multe femei", de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu; joi, 30 aprilie, ora 21.15 - "Venus învăluită în blană", de David Ives, regia Daniel Grigore -Simion.

Teatrul Mignon: luni, 27 aprilie, ora 19.30 - "4M2", regia Catinca Drăgănescu şi Ioana Petre; marţi, 28 aprilie, ora 19.30 - "Elevator", regia Dorin Boca; miercuri, 30 aprilie, ora 19.30 - "Kean", regia Mihai Nițu.

Centrul de Creaţie, Artă şi Tradiţie al Municipiului Bucureşti: Sala Teatrelli - luni, 27 aprilie, ora 20.00 - "Comedii cu Gorobete", de Radu Gabriel, regia Radu Gabriel; marţi, 28 aprilie, ora 20.00 - "Filarmonica de Comedie", de Radu Gabriel; miercuri, 29 aprilie, ora 20.00 - "A douăsprezecea noapte", de W. Shakespeare, regia Oswald Gayer; sâmbătă, 2 mai, ora 20.00 - "Quartet", de Ronald Harwood, regia Dan Tudor; duminică, 3 mai, ora 20.00 - "Joc de pisici", de Orkeny Istvan, un spectacol de Gelu Colceag.

Teatrul Ţăndărică: sâmbătă, 2 mai, ora 11 - "Cei trei purceluşi", regia Mihai Gruia Sandu; sâmbătă, 2 mai, ora 12.00 - "Ursul păcălit de vulpe"; duminică, 3 mai, ora 11.00 - "Fata babei şi fata moşneagului", regia Daniel Stanciu.

Teatrul Ion Creangă: (se joacă la Teatrul Ţăndărică) luni, 27 aprilie, ora 10.00 - "Inimă rece", dramatizare de Banu Rădulescu după Wilhelm Hauff, regia Sorana Coroamă -Stanca; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 28 aprilie, ora 10.00 - "Noddy", adaptare de David Wood după Enid Blyton, regia Attila Vizauer; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 28 aprilie, ora 17.00 - "Iglu", regia Voicu Hetel; (se joacă la Teatrul Excelsior) marţi, 28 aprilie, ora 19.00 - "Iglu", regia Voicu Hetel.

Teatrul Excelsior: luni, 27 aprilie, ora 10.00 - "Nemaipomenitele aventuri ale lui Nils", adaptare de Ion Lucian după Selma Lagerlof, regia Mihaela Boboc - Manea; miercuri, 29 aprilie, ora 10.00 - "Vrăjitorul din Oz", o întâmplare cu muzică de Petre Bokor după romanul omonim al lui Lyman Frank Baum, regia Petre Bokor; miercuri, 29 aprilie, ora 18.00 - "Instrucţia"; joi, 30 aprilie, ora 10.00 - "Răţuşca cea urâtă", dramatizare de Maria Manolescu după basmul lui Hans Christian Andersen, regia Mihai Manolescu; joi, 30 aprilie, ora 18.00 - "The history boys. Poveşti cu parfum de liceu", de Alan Bennett, regia Vlad Cristache.

Opera Comică pentru Copii: luni, 27 aprilie, ora 11.00 - "Flautul Fermecat", de W.A. Mozart, libret J.E. Schikaneder, regia Cristian Mihăilescu; marţi, 28 aprilie, ora 11.00 - "Flautul Fermecat", de W.A. Mozart, libret J.E. Schikaneder, regia Cristian Mihăilescu; miercuri, 29 aprilie, ora 11.00 - "Flautul Fermecat", de W.A. Mozart, libret J.E. Schikaneder, regia Cristian Mihăilescu.

 

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 Incident sexual între Gabriel Oprea și Kovesi? / Evenimentul ar fi avut loc în fostul birou al lui Ceaușescu de …

2 Val de vedete internate cu Covid la „Matei Balș”

3 „Mă simt mai bine” / Loredana Groza, postare din ambulanță

4 Citiți și voi ce manevre se fac pentru ca Leo de la Strehaia, fostul iubit al deputatei PSD Laura Vicol, să sc…

5 Citiți și voi ce avere are interlopul care i-a despicat capul cu sabia polițistului de la trupele speciale