Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea navigării sunteți de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Află detalii aici. De acord

Programul teatrelor bucureştene în perioada 7 - 13 aprilie

Teatrul Naţional Bucureşti: Sala Studio - marţi, 8 aprilie, ora 19.30 - "Idolul şi Ion Anapoda", de G.M Zamfirescu, regia Ion Cojar; miercuri, 9 aprilie, ora 20.00 - "Molto, gran'impressione", de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; joi, 10 aprilie, ora 19.00 - "Hoţi", de Dea Loher, regia Radu Afrim; vineri, 11 aprilie, ora 19.30 - "Idolul şi Ion Anapoda", de G.M Zamfirescu, regia Ion Cojar; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.30 - "Bârfe, zvonuri şi minciuni", de Neil Simon, regia Ion Caramitru; duminică, 13 aprilie, ora 19.30 - "Bârfe, zvonuri şi minciuni", de Neil Simon, regia Ion Caramitru;

Sala Pictura: marţi, 8 aprilie, ora 20.00 - "Omul care a văzut moartea", de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; miercuri, 9 aprilie, ora 20.00 - "Omul care a văzut moartea", de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 10 aprilie, ora 20.00 - "Acum ori niciodată", de Vladimir Kasnogorov, regia Mihai Constantin; duminică, 13 aprilie, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier: marţi, 8 aprilie, ora 20.00 - "Nebun din dragoste", de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; miercuri, 9 aprilie, ora 20.00 - "Nebun din dragoste", de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; vineri, 11 aprilie, ora 19.30 - "Tectonica sentimentelor", de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; sâmbătă, 12 aprilie, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Mică: miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 - "Purimşpil - o comedie (TES)", de Avram Goldfaden, regia Andrei Munteanu; vineri, 11 aprilie, ora 20.00 - "Fata din curcubeu", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.30 - "Doi X Doi", după "Tigrul", de Murray Schisgal şi "Amantul", de Harold Pinter, regia Vlad Stănescu; duminică, 13 aprilie, ora 20.00 - "Încă-i bine!", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Media: duminică, 13 aprilie, ora 11.00 - Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon: Sala Majestic - marţi, 8 aprilie, ora 12.30 - "Copilăria lui Chopin", regia Monica Ciută; miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 - "Natură moartă cu nepot obez", de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt; joi, 10 aprilie, ora 19.00 - "Gaiţele", de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 - "Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva", de Jonas Gardell, un spectacol de Mariana Cămărăşan şi Alexandru Penciuc; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 - "Povestea soldatului", libretul CF Ramuz, muzica Igor Stravinski, traducerea Şerban Foarţă; duminică, 13 aprilie, ora 11.00 - "Copilăria lui Richard Wagner", regia Monica Ciută; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 - "Un tramvai numit dorinţă", de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu;

Sala Studio: joi, 10 aprilie, ora 19.30 - "Poveste despre tatăl meu", de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; vineri, 11 aprilie, ora "Poveste despre tatăl meu", de Radu F Alexandru, regia Gelu Colceag; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.30 - "Linişte! Sărut. Acţiune!, o adaptare de Peter Kerek după filmul "Living in Oblivion", de Tom Dicillo, regia Peter Kerek; duminică, 13 aprilie, ora 11.30 - "Pescarul şi sufletul său", după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; duminică, 13 aprilie, ora 19.30 - "Pescarul şi sufletul său", după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu.

Teatrul Nottara: Sala Horia Lovinescu - vineri, 11 aprilie, ora 19.00 - "Mult zgomot pentru nimic", de William Shakespeare, regia Diana Lupescu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 - "Maria Callas - La divina", după "Master Class", de Terrence McNally, regia Radu Gabrea; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 - "Scandal la operă!", comedie de Ken Ludwig, un spectacol de Petre Bokor;

Sala George Constantin: luni, 7 aprilie, ora 19.30 - "Abator", de Marco di Stefanco, regia Mădălina Ţurcanu; marţi, 8 aprilie, ora 19.30 - "Indispensabilii", de Carl Sternheim, regia Alex Mihail; miercuri, 9 aprilie, ora 19.30 - "Rapsodie-n roz", de Eric Emmanuel Schmitt, regia Alexandru Repan; joi, 10 aprilie, ora 19.30 - "Variaţiuni enigmatice", de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 - "Ultimul Don Juan", un spectacol de Petre Bokor; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.30 - "Aniversarea", de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia Vlad Massaci; duminică, 13 aprilie, ora 19.30 - "Matrimoniale", de Lia Bugnar, regia Diana Lupescu.

Teatrul Mic: marţi, 8 aprilie, ora 19.00 - "D'ale carnavalului", de IL Caragiale, regia Dragoş Galgoţiu; miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 - "Mutter Courage", de Bertolt Brecht, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; joi, 10 aprilie, ora 19.00 - "Visul unei nopţi de vară", după William Shakespeare, regia Gelu Colceag; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 - "Băieţii de aur", de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru; sâmbătă, 12 aprilie,ora 19.00 - "Spionul balcanic", de Dusan Kovacevic, regia Claudiu Goga; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 - "Profesiunea d-nei Warren", de George Bernard Shaw, regia Claudiu Istodor.

Teatrul Foarte Mic: miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 - "Clasa noastră", de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu; joi, 10 aprilie, ora 19.00 - "Interpretul", de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 - "Livada cu vişini", după AP Cehov, regia Gelu Colceag şi Tania Filip; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 - "Super-fericiţii", un spectacol de Catinca Drăgănescu; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 - "O viaţă în teatru", de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu.

Teatrul de Comedie: Sala Radu Beligan - joi, 10 aprilie, ora 19.00 - "O scrisoare pierdută", de IL Caragiale, regia Alexandru Dabija; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 - "Zăpezile de altădată", de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 - "Poker", de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; duminică, 13 aprilie, ora 18.00 - "Casa Zoikăi", de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu;

Sala Nouă: miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 - "Urâtul", de Marius von Mayenburg, regia Vlad Cristache; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 - "Factorul uman", de Thierry Janssen, regia Alexandru Mâzgăreanu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 - "Factorul uman", de Thierry Janssen, regia Alexandru Mâzgăreanu.

Teatrul Evreiesc de Stat: (Teatrul Naţional) - miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 - "Purimspil - O comedie", de Avram Goldfaden, regia Andrei Munteanu; (Sala Noua a Teatrului de Comedie). duminică, 13 aprilie, ora 19.00 - "Păpuşarul", de Gilles Segal, regia Alexander Hausvater.

Teatrul Metropolis: vineri, 11 aprilie, ora 19.00 - "Tartufee sau Impostorul", versiune scenică Victor Ioan Frunză; sâmbătă, 12 aprilie, ora 16.00 - "Lecţia de violoncel", regia Felix Alexa; duminică, 13 aprilie, ora 16.00 - "Lecţia de violoncel", regia Felix Alexa.

Teatrul Bulandra: Sala Liviu Ciulei - joi, 10 aprilie, ora 20.00 - "Arlechino moare?", de Nikai Evreinov, un spectacol condus de Antoaneta Cojocaru; vineri, 11 aprilie, ora 21.00 - "Mecanica inimii", de Mathias Malzieu, regia Chris Simion; sâmbătă, 12 aprilie, ora 22.00 - "Mecanica inimii", de Mathias Malzieu, regia Chris Simion; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 - "Artă", de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu.

Teatrul Masca: sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 - "Neguţătoarea din Veneţia", regia Michele Modesto Casarin; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 - "Comedia erorilor", regia Mihai Mălaimare.

Teatrul În Culise: luni, 7 aprilie, ora 20.00 - "Aşa se întâmplă cu toţi oamenii obişnuiţi", de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; marţi, 8 aprilie, ora 20.00 - "Trei piese scurte fără sex", regia Cristian Bajora; miercuri, 9 aprilie, ora 20.00 - "Monoloagele vaginului", regia Mona Gavrilaş; joi, 10 aprilie, ora 19.00 - "Frumoasa călătorie a urşilor panda", regia Cristian Bajora; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 - "Proştii sub clar de lună", regia Cristian Bajora; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 - "Scrisori către Rita", regia Cristian Bajora; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 - "Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu", regia Cristian Bajora.

Godot Cafe-Teatrul: marţi, 8 aprilie, ora 19.30 - "Zic Zac", de Andrea Gavriliu, un spectacol de Andrea Gavriliu; miercuri, 9 aprilie, ora 19.00 - "Reflection", by Lightwave Theatre, regia Cristina Andreea Ion; joi, 10 aprilie, ora 21.00 - "Nişte fete", de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 - "Femeile din viaţa mea", după John Patrick Shanley, scenografia Irina Moscu; vineri, 11 aprilie, ora 22.00 - "Ieri, Azi, Mâine şi Oricând", după Scott Organ, regia Conrad Mericoffer; sâmbătă, 12 aprilie, ora 14.00 - "Două liniuţe", de Lia Bugnar, un spectacol de Lia Bugnar; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 - "Fisura", de Flavius Lucăcel, regia Victor Olăhuţ; duminică, 13 aprilie, ora 13.30 - "7 dintr-o lovitură", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 - "Freak show", de Florin Piersic jr., un one-man-show cu Florin Piersic jr.; duminică, 13 aprilie, ora 22.00 - "Carpathian Garden", de Radu Iacoban, scenografia Irian Moscu.

Teatrul Luni: luni, 7 aprilie, ora 20.00 - "Terasa", regia Cornelia Alexoi; sâmbătă, 12 aprilie, or 20.00 - "Noi 4", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Teatrul Act: marţi, 8 aprilie, ora 19.00 - "American Buffalo", de David Mamet, regia Cristi Juncu; joi, 10 aprilie, ora 19.00 - "Orfani", de Dennis Kelly, regia Elena Morar; vineri, 11 aprilie, ora 19.00 - "Cont(r)acte", de Mike Bartlett, regia Cristi Juncu.

Teatrul Arca (La Scena): miercuri, 9 aprilie, ora 19.30 - "În centrul atenţiei", de Neil LaBute, regia Vlad Massaci.

UnTeatru: vineri, 11 aprilie, ora 19 .00 - "Frumoasa călătorie a urşilor panda", de Matei Vişniec, regia Cătălina Buzoianu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 19.00 - "Retox", de Eugen Jebeleanu, scenografie Velica Panduru; duminică, 13 aprilie, ora 19.00 - "Cel mai frumos roman din lume", de Larry Tremblay, regia Alexandra Penciuc.

Teatrul de Artă: joi, 10 aprilie, ora 20.15 - "Unora le place swingul", de Donna Hoke, regia Claudiu Puşcău; vineri, 11 aprilie, ora 20.15 - "6 din 49", de Gyorgy Spiro, regia Alexandru Maftei.

Teatrul de Sufragerie: sâmbătă, 12 aprilie, ora 20.00 - "Ciao Bella", regia Antoaneta Zaharia.

Opera Comică pentru copii: luni, 7 aprilie, ora 11.00 - "Mirandolina", de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; luni, 7 aprilie, ora 13.00 - "Mirandolina", de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; marţi, 8 aprilie, ora 11.00 - "Mirandolina", de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; marţi, 8 aprilie, ora 13.00 - "Mirandolina", de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; miercuri, 9 aprilie, ora 11.00 - "Mirandolina", de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; miercuri, 9 aprilie, ora 13.00 - "Mirandolina", de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; joi, 10 aprilie, ora 11.00 - "Mirandolina", de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; joi, 10 aprilie, ora 13.00 - "Mirandolina", de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; vineri, 11 aprilie, ora 11.00 - "Mirandolina", de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska; vineri, 11 aprilie, ora 13.00 - "Mirandolina", de Carlo Goldoni, coregrafia Mihai Babuska.

Teatrul Ion Creangă: Sala Rapsodia - luni, 7 aprilie, ora 10.00 - "Noddy", adaptare de David Wook, după Enid Blyton, regia Attila Vizauer; marţi, 8 aprilie, ora 10.00 - "Cartea Junglei", dramatizare de Octavian Jighirgiu, după Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu; miercuri, 9 aprilie, ora 10.00 - "Harap Alb", dramatizare şi adaptare de Cornel Todea, după basmul "Harap Alb", de Ion Creangă, regia Cornel Todea; joi, 10 aprilie, ora 10.00 - "Lumea lui Paparin", de Carmen Dominte, regia Vasile Manta; vineri, 11 aprilie, ora 10.00 - "Sămânţa vrăjită", de Mihai Manolescu, după o idee de Maria Manolescu, regia Mihai Manolescu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 11.00 - "Cartea Junglei", dramatizare de Octavian Jighirgiu, după Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu; duminică, 13 aprilie, ora 11.00 - "Albă ca Zăpada şi cei şapte pitici", un spectacol de Cornel Todea, regia Cornel Todea.

Sala Ludoteca: miercuri, 9 aprilie, ora 18.00 - "În parc", de Magda Condurache, regia Magda Condurache; vineri, 11 aprilie, ora 18.00 - "Rotocol", un spectacol conceput de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic, scenografia Anca Pâslaru.

Teatrul Ţăndărică: luni, 7 aprilie, ora 10.00 - "Croitoraşul cel viteaz", adaptare după Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu; luni, 7 aprilie, ora 12.00 - "Croitoraşul cel viteaz", adaptare după Fraţii Grimm, regia Daniel Stanciu; marţi, 8 aprilie, ora 10.00 - "Frumoasa din pădurea adormită", adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; marţi, 8 aprilie, ora 12.00 - "Frumoasa din pădurea adormită", adaptare după Charles Perrault, regia Mihai Gruia Sandu; miercuri, 9 aprilie, ora 10.00 - "Pinocchio", adaptare după Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; miercuri, 9 aprilie, ora 12.00 - "Pinocchio", adaptare după Cristian Pepino, regia Cristian Pepino; joi, 10 aprilie, ora 10.00 - "Mica sirenă", regia Gabriel Apostol; joi, 10 aprilie, ora 12.00 - "Mica sirenă", regia Gabriel Apostol; vineri, 11 aprilie, ora 10.00 - "Fata babei şi fata moşneagului", adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; vineri, 11 aprilie, ora 12.00 - "Fata babei şi fata moşneagului", adaptare după Ion Creangă, regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 12 aprilie, ora 10.00 - "Mica sirenă", regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 12 aprilie, ora 12.00 - "Mica sirenă", regia Gabriel Apostol; duminică, 13 aprilie, ora 10.00 - "Cui i-e frică de Bau-Bau?"; duminică, 13 aprilie, ora 12.00 - "Motanul încălţat", regia Cristian Pepino.

Teatrul Excelsior: luni, 7 aprilie, ora 10.00 - "Zâna Zorilor", după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; miercuri, 9 aprilie, ora 10.00 - "Degeţica", adaptare de Aurel Mitran după H.C Andersen, regia Aurel Mitran; miercuri, 9 aprilie, ora 12.00 - "Degeţica", adaptare de Aurel Mitran după H.C Andersen, regia Aurel Mitran; vineri, 11 aprilie, ora 10.00 - "Zâna Zorilor", după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; sâmbătă, 12 aprilie, ora 10.00 - "Degeţica", adaptare de Aurel Mitran după H.C Andersen, regia Aurel Mitran; duminică, 13 aprilie, ora 10.00 - "Hainele cele noi ale prinţului", după două poveşti de H.C Andersen, adaptare de Ilinca Stihi, regia Ilinca Stihi.

Sursa: mediafax.ro


Trimite pe WhatsApp

Citește și:

populare
astăzi

1 Mafia PSD / Aceasta este diploma falsă de inginer a directorului general al Transelectrica!

2 Semnal-ȘOC pentru PSD! Pro TV, audiență URIAȘĂ cu episodul despre Teleorman de la „România, te iubesc”

3 Americanii au avut un șoc: Nici în Africa nu se mai întâmplă așa ceva! Dragnea: Mesajul meu e clar și ferm, la…

4 ȘOC în CSM! Birchall desființează Secția Specială! Declarații care le-au dus în pragul leșinului pe Savonea și…

5 Fraților, voi vedeți unde-am ajuns? Fiola pune condiții STS pentru a putea folosi tabletele care împiedică vot…

recomandări

Te ia DNA: ISU

S-a lansat Milionarul pentru Android! Descarcă din Play Store

Tipul asta zboară printr-un munte într-o cascadorie la limită