Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 16 - 22 februarie

Programul teatrelor din Bucureşti în perioada 16 - 22 februarie

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio: luni, 16 februarie, ora 19.00 - "Caramitru-Mălăele, câte-n lună şi în stele"; miercuri, 18 februarie, ora 19.30 - "Bârfe, zvonuri şi minciuni", de Neil Simon, regia Ion Caramitru; joi, 19 februarie, ora 19.30 - "Idolul şi Ion Anapoda", de G.M. Zamfirescu, regia Ion Cojar; vineri, 20 februarie, ora 20.00 - "Molto, gran' impressione", de Romulus Vulpescu, regia Dan Tudor; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.30 - "Revizorul", de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 22 februarie, ora 19.30 - "Sinucigaşul", de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa;

Sala Atelier: luni, 16 februarie, ora 19.30 - "Indispensabilii", de Carl Sternheim, regia Alex Mihai; marţi, 17 februarie, ora 20.00 - "Anonimul veneţian", după "Anonimo veneziano", de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; joi, 19 februarie, ora 19.30 - "Tectonica sentimentelor", de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; vineri, 20 februarie, ora 20.00 - "Nebun din dragoste", de Sam Shepard, regia Claudiu Goga; sâmbătă, 21 februarie, ora 20.00 - "Anonimul veneţian", după "Anonimo veneziano", de Giuseppe Berto, coordonator Ion Caramitru; duminică, 22 februarie, ora 11.00 - "Mai poate avea politica vreun sens?", conferinţă susţinută de Cristian Pârvulescu;

Sala Pictura: marţi, 17 februarie, ora 20.00 - "Allegro, ma non troppo", de Ion Minulescu, regia Răzvan Popa; miercuri, 18 februarie, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu; joi, 19 februarie, ora 20.00 - "Omul care a văzut moartea", de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; vineri, 20 februarie, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu; sâmbătă, 21 februarie, ora 20.00 - "Fata din curcubeu", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 22 februarie, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Media: vineri, 20 februarie, ora 20.00 - "20 de ani în Siberia", după Aniţa Nandriş-Cudla, regia Sorin Misirianţu; sâmbătă, 21 februarie, ora 20.00 - "Carte de vizită", regia Eugen Cristea; duminică, 22 februarie, ora 11.00 - "Teatrul Naţional pentru copii;

Sala Mică: vineri, 20 februarie, ora 20.00 - "ActOrchestra" de Creaţie colectivă, regia Horia Suru; duminică, 22 februarie, ora 20.00 - "Piesă pentru frate şi soră", de Tennessee Williams, regia Iris Spiridon.

Teatrul Odeon, Sala Majestic: miercuri, 18 februarie, ora 19.00 - "Gaiţele", de Alexandru Kiriţescu, regia Alexandru Dabija; joi, 19 februarie, ora 19.00 - "Casanova", după "Memoriile" lui J. Casanova de Seingalt, regia Dragoş Galgoţiu; vineri, 20 februarie, ora 19.00 - "Casanova" după "Memoriile" lui J. Casanova de Seingalt, regia Dragoş Galgoţiu; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 - "Un tramvai numit dorinţă", de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu; duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "Natură moartă cu nepot obez", de Ion Sapdaru, regia Eugen Făt;

Sala Studio: joi, 19 februarie, ora 19.30 - "Copilăria lui Chopin", regia Monica Ciută; vineri, 20 februarie, ora 19.30 - "Linişte! Sărut. Acţiune!", o adaptare de Peter Kerek după filmul "Living in Oblivion" de Tom Dicillo, regia Peter Kerek; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.30 - "Pescarul şi sufletul său", după Oscar Wilde, regia Carmen Lidia Vidu; duminică, 22 februarie, ora 19.30 - "Poveste despre tatăl meu", de Radu F. Alexandru, regia Gelu Colceag.

Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu: miercuri, 18 februarie, ora 18.30 - "Ivanov", de A.P. Cehov, regia Andrei Şerban; joi, 19 februarie, ora 19.00 - "Omul cel bun din Seciuan", de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban; vineri, 20 februarie, ora 18.30 - "Pescăruşul", de A.P. Cehov, un spectacol laborator condus de Antoaneta Cojocaru; sâmbătă, 21 februarie, ora 20.00 - "Coada", de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "Scaunele", de Eugene Ionesco, regia Felix Alexa;

Sala Liviu Ciulei: vineri, 20 februarie, ora 19.00 - "Moartea unui comis voiajor", de Arthur Miller, regia Felix Alexa; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 - "Moartea unui comis voiajor", de Arthur Miller, regia Felix Alexa; duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "Voiajul domnului Perrichon", de Eugene Labiche, regia Dinu Cernescu.

Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu: luni, 16 februarie, ora 20.00 - "Buna variantă rea", spectacol de pantonimă; miercuri, 18 februarie, ora 19.00 - "Scandal la Operă!", de Ken Ludwig, regia Petre Bokor; joi, 19 februarie, ora 19.00 - februarie, ora 19.00 - "Dinastia Efros", de Iacob Gordin; miercuri, 18 februarie, ora 19.00 - "Scandal la Operă!", de Ken Ludwig, regia Petre Bokor; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 - "39 de trepte", adaptare a romanului omonim semnat de John Buchan, regia Petre Bokor;

Sala George Constantin: vineri, 20 februarie, ora 19.30 - "Drumul spre Mecca", de Athol Fugard, regia Geanina Hergheligiu; sâmbătă, 21 februarie, ora 1930 - "Drumul spre Mecca", de Athol Fugard, regia Geanina Hergheligiu; duminică, 22 ferbuarie, ora 11.00 - "Hangiţa", de Carlo Goldoni, un spectacol de Tino Geirun.

Teatrul Mic: joi, 19 februarie, ora 19.00 - "Mata Hari", de Philippe Collas şi Eric Villedary, regia Liana Ceterchi; vineri, 20 februarie, ora 19.00 - "Profesiunea doamnei Warren", de George Bernard Show, regia Claudiu Istodor; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 - "Mata Hari", de Philippe Collas şi Eric Villedary, regia Liana Ceterchi; duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "Băieţii de aur", de Neil Simon, regia de platou Petre Moraru/Niki Ieremciuc.

Teatrul Foarte Mic: joi, 19 februarie, ora 19.00 - "Clasa noastră", de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu; vineri, 20 februarie, ora 19.00 - "Interpretul", de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 - "39 de trepte", după filmul omonim de John Buchan şi Alfred Hitchcock, regia Gabriela Dumitru; duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "Somnoroasa aventură", de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu.

Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan: joi, 19 februarie, ora 19.00 - "Tartuffe", de Moliere, regia Laszlo Bocsardi; vineri, 20 februarie, ora 19.00 - "Avarul îndrăgostit", de Cristian Juncu după Moliere, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 - "Steaua fără nume, de Mihail Sebastian, regia Vlad Massaci; duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "Poker", de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu.

Sala Studio: miercuri, 18 februarie, ora 19.30 - "La vita e bella", de Radu F Alexandru, regia Vlad Cristache.

Sala Nouă: duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "Cea mai puternică", de August Strindberg, un spectacol-laborator condus de Antoaneta Cojocaru.

Teatrul de Revistă Constantin Tănase: vineri, 20 februarie, ora 19.00 - "Apalauze... Aplauze", regia Biţu Falticineanu; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 - "Vivat revista!", regia Cezar Ghioca; duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "Sosesc deseară", regia Nae Cosmescu.

Teatrul Evreiesc de Stat (Teatrul Nottara, sala Horia Lovinescu): marţi, 17 februarie, ora 19.00 - "Dinastia Efros", regia Iacob Gordin; (Teatrul Bulandra, sala Liviu Ciulei) miercuri, 18 februarie, ora 19.00 - "Amantul", regia Vlad Stănescu; (Teatrul de Artă) joi, 19 februarie, ora 19.00 - "Mic şi-al dracu'", regia Maia Morgenstern; (Godot Cafe-Teatru) sâmbătă, 21 februarie, ora 15.00 - "Miss Daisy şi şoferul ei", regia Claudiu Goga.

Teatrul Metropolis: miercuri, 18 februarie, ora 19.00 - "Doctori, femei şi alte întâmplări", după "Tailleur pour dames", de George Feydeau, regia Vlad Corbeanu; joi, 19 februarie, ora 19.00 - "Ţarul Ivan îşi schimbă meseria", de Mihail Bulgakov, regia Gelu Colceag; vineri, 20 februarie, ora 18.00 - "Bădăranii", de Carlo Goldoni, regia Dan Tudor; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 - "N(AUM)", de Gellu Naum, regia Mariana Cămărăşan; duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "Love stories" de Radu F. Alexandru, regia Claudiu Goga.

Teatrul Masca: vineri, 20 februarie, ora 19.00 - "Militarul fanfaron", regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 - "Comedia erorilor", regia Mihai Mălaimare; duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "Vicleniile lui Scapino", regia Mihai Mălaimare;

Sala Jacques Lecoq - Cafe Teatru: vineri, 20 februarie, ora 19.00 - "Parapanghelos", regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 - "Secretul lui Pulcinela"; duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "Secretul lui Pulcinela".

ARCUB: joi, 19 februarie, ora 20.00 - "Însemnările unui nebun", de N.V. Gogol, regia Felix Alexa; vineri, 20 februarie, ora 20.00 - "Însemnările unui nebun", de N.V. Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "Prizonierul din Manhattan", un spectacol de Iarina Demian după o piesă de Neil Simon, regia Tudor Chirilă.

Godot Cafe-Teatru: luni, 16 februarie, ora 20.00 - "Un cuplu ciudat", de Neil Simon, regia Doina Antohi; marţi, 17 februarie, ora 20.00 - "Te iubesc! Te iubesc?", după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; miercuri, 18 februarie, ora 20.00 - "XXL Fat Pig", de Neil LaBute, regia Cristi Juncu; joi, 19 februarie, ora 18.00 - "Zic Zac", de Andrea Gavriliu, rezemată de Ştefan Lupu, un spectacol de Andrea Gavriliu, rezmată de Ştefan Lupu; joi, 19 februarie, ora 22.00 - "Jurnalul lui Adam şi al Evei", de Marak Twain, regia Eugen Gyemant; vineri, 20 februarie, ora 19.00 - "Omul-Pernă", de Martin McDonagh, regia Ion Florin Grigoraş; vineri, 20 februarie, ora 22.00 - "Noi 4", de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 - "LSSD Theatre show", de Christopher Durang, regia Horia Suru; sâmbătă, 21 februarie, ora 22.00 - "Două liniuţe", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 22 februarie, ora 15.00 - "Bărbaţii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus", regia Doina Antohi; duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "Cine iubeşte plăteşte", de Alexandru Popa, regia Vlad Massaci; duminică, 22 februarie, ora 21.30 - "Romantic Fools", de Rich Orloff, regia Toma Dănilă;

Godot SubScenă: vineri, 20 februarie, ora 19.00 - "O seară altfel", de Andrei Ciopec; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 - "Feisbuc", de Diana Iarca, regia Alexandru Jitea.

Teatrul Act: luni, 16 februarie, ora 19.00 - "American Buffalo", de David Mamet, regia Cristi Juncu; miercuri, 18 februarie, ora 19.00 - "Păi... despre ce vorbim noi aici, domnule?", de Cătălin Ştefănescu după romanul "Moromeţii", de Marin Preda, regia Alexandru Dabija; joi, 19 februarie, ora 19.00 - "Păi... despre ce vorbim noi aici, domnule?", de Cătălin Ştefănescu după romanul "Moromeţii", de Marin Preda, regia Alexandru Dabija; vineri, 20 februarie, ora 19.00 - "Absolut!", după "Ivan Turbincă", de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 - "Contr(r)acte", de Mike Bartlett, regia Cristi Juncu.

La Scena: joi, 19 februarie, ora 20.00 - "Nu, mulţumesc!", regia Victor Scoradeţ; duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "Comedy.Show".

Unteatru: miercuri, 18 februarie, ora 19.00 - "Hotel", de Eugen Jebeleanu, regia Eugen Jebeleanu; vineri, 20 februarie, ora 21.30 - "Un tramvai numit Dorinţă", regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică, 22 februarie, ora 16.30 - "La ţigănci", după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "La ţigănci", după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu.

În Culise: luni, 16 februarie, ora 20.00 - "Poveşti despre tine", eveniment Teen Media; marţi, 17 februarie, ora 20.00 - "First date", regia Conrad Mericoffer; miercuri, 18 februarie, ora 19.00 - "Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu", regia Cristian Bajora; joi, 19 februarie, ora 19.00 - "Common lives", regia Cristian Bajora; vineri, 20 februarie, ora 19.00 - "Cum se duce totul Dracu’", după Mihai Ignat; vineri, 20 februarie, ora 21.30 - "Scrisori către Rita", regia Cristian Bajora; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 - "Ghengbeng", scenografie Iulian Popescu; sâmbătă, 21 februarie, ora 21.30 - "Stand-up comedy"; duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "iELE" show de improvizaţie.

Teatrul Luni: miercuri, 18 februarie, ora 19.30 - "Capete înfierbântate. 13-15 iunie 1990", de Mihaela Michailov&David Schwartz, scenografia Adrian Cristea/Adela Iacoban; vineri, 20 februarie, ora 20.00 - "dontcrybaby", un spectacol/performance de Eugen Jebeleanu după "Scufiţa Roşie", de Fraţii Grimm, scenografie Velica Panduru.

Teatrul de Artă: vineri, 20 februarie, ora 21.15 - "Moartea pentru patrie", de Mihai Ignatregia, regia Alexandru Maftei; sâmbătă, 21 februarie, ora 10.30 - "Castelul de gheaţă" (teatrul Zurli); sâmbătă, 21 februarie, ora 12.00 - "Castelul de gheaţă" (teatrul Zurli); duminică, 22 februarie, ora 10.30 - "Castelul de gheaţă" (teatrul Zurli); duminică, 22 februarie, ora 12.00 - "Castelul de gheaţă" (teatrul Zurli); duminică, 22 februarie, ora 20.15 - "Aproape mâine", de John Cariani, regia Andreea Vulpe.

Teatrul Mignon: marţi, 17 februarie, ora 21 .15 - "I.O.N.A.", adaptare după Marin Sorescu, regia Danni Ionescu.

Teatrul Elisabeta: luni, 16 februarie, ora 20.00 - "O noapte cu Edith Piaf", adaptare de Edith Neculici după Jean Cocteau; marţi, 17 februarie, ora 19.00 - "Beoing Boeing", de Marc Camoletti, regia Şerban Puiu; miercuri, 18 februarie, ora 19.00 - "Beoing Boeing", de Marc Camoletti, regia Şerban Puiu; vineri, 20 februarie, ora 19.00 - "Lazăr", de Mihail Gavril, regia Ştefan Ruxandra; duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "Portret la minut", regia Dragoş Moştenescu şi Ovidiu Ianu.

Teatrul de pe Lipscani: miercuri, 28 februarie, ora 19.00 - "Jocul vieţii şi al morţii", regia Horaţiu Mălăele; joi, 19 februarie, ora 19.00 - "Jocul vieţii şi al morţii", regia Horaţiu Mălăele; vineri, 20 februarie,ora 19.00 - "În valea cu parfum de flori şi zumzet de albine...", regia Horaţiu Mălăele; sâmbătă, 21 februarie, ora 19.00 - "Femeia care şi-a pierdut jartierele" de Eugene Labiche, regia Horaţiu Mălăele; duminică, 22 februarie, ora 19.00 - "Jocul vieţii şi al morţii", regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul Ion Creangă: marţi, 17 februarie, ora 10.00 - "Crăiasa Zăpezii", dramatizare de Charles Way, după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt (se joacă la Teatrul Excelsior); marţi, 17 februarie, ora 17.00 - "Rotocol", de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic (se joacă la Teatrul Excelsior), sâmbătă, 21 februarie, ora 11.00 - "Crăiasa Zăpezii", dramatizare de Charles Way, după Hans Christian Andersen, regia Rosamunde Hutt (se joacă la Teatrul Exceslior); sâmbătă, 21 februarie, ora 11.00 - "Rotocol" de Anca Zamfirescu şi Alexandrina Halic (se joacă la Teatrul Elisabeta).

Teatrul Excelsior: luni, 16 februarie, ora 10.00 - "Zâna Zorilor", după Ioan Slavici, regia Ilinca Stihi; miercuri, 18 februarie, ora 10.00 - "Kiki şi Bozo", de Andreea Vălean, regia Peter Kerek; joi, 19 februarie, ora 10.00 - "Cocoşelul neascultător", de Ion Lucian, regia Ion Lucian şi Victor Radovici; vineri, 20 februarie, ora 10.00 - "Degeţica", adaptare de Aurel Mitran după HC Andersen, regia Aurel Mitran; duminică, 22 februarie, ora 11.00 -"Kiki şi Bozo", de Andreea Vălean, regia Peter Kerek; duminică, 22 februarie, ora 18.00 - "Clasa", regia Mihai Răzuş.

Teatrul Ţăndărică, Sala Lahovari: luni, 16 februarie, ora 10.00 - "Mica Sirenă", regia Gabriel Apostol; marţi, 17 februarie, ora 10.00 - "Muzicanţii din Bremen", regia Attila Vizauer; miercuri, 18 februarie, ora 10.00 - "Capra cu trei iezi", regia Gabriel Apostol; joi, 19 februarie, ora 10.00 - "Jack şi vrejul de fasole", regia Daniel Stanciu; vineri, 20 februarie, ora 10.00 - "Prinţesa şi Broscoiul", regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 21 februarie, ora 10.00 - "Fata babei şi fata moşneagului", regia Daniel Stanciu; sâmbătă, 21 februarie, ora 12.00 - "Fata babei şi fata moşneagului", regia Daniel Stanciu; duminică, 22 februarie, ora 10.00 - "Lampa lui Alladin", regia Cristian Pepino; duminică, 22 februarie, ora 12.00 - "Lampa lui Alladin", regia Cristian Pepino.

Opera Comică pentru Copii: luni, 16 februarie, ora 11.00 - "Peter Pan"; marţi, 17 februarie, ora 11.00 - "Peter Pan"; miercuri, 18 februarie, ora 11.00 - "Peter Pan"; vineri, 20 februarie, ora 18.00 - "Oblio"; sâmbătă, 21 februarie, ora 11.00 - "Peter Pan".

 

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 Vai, a luat pisi COVID și-i pute la minister! „Avem un pişat de spirt pe etaj“

2 Ilie Bolojan dă afară jumătate din angajaţii Consiliului Judeţean Bihor. Unii nici nu aveau loc prin birouri

3 Proștii votează, cefele groase din Servicii încasează / Fiul unui general STS ajuns liberal, contracte grase cu…

4 Să rămână scris / Trump va câștiga mai categoric decât în 2016!

5 Din culisele cluburilor de noapte. Aceleași tehnici se folosesc și-n România