ACL Cluj face plângere penală după vandalizarea unui cort unde se strâng semnături pentru Iohannis

ACL Cluj face plângere penală după vandalizarea unui cort unde se strâng semnături pentru Iohannis

Liderii Alianţei Creştin Liberale (ACL) Cluj vor depune, luni, o plângere penală la Parchet, după ce un cort de campanie din centrul oraşului, unde se strâng semnături pentru candidatura lui Klaus Iohannis la Preşedinţie, a fost vandalizat.

Co-preşedintele ACL Cluj Marius Nicoară a declarat, duminică, într-o conferinţă de presă, că, în noaptea de vineri spre sâmbătă, cortul de pe Bulevardul Eroilor unde se strâng semnături pentru candidatura lui Klaus Iohannis a fost vandalizat, astfel că a fost anunţată Poliţia, iar luni va fi depusă o plângere penală la Parchet.

"Cortul în care noi strângem semnăturile a fost vandalizat, în sensul că sigla Alianţei Creştin Liberale a fost tăiată cu cuţitul şi luată de acolo. Noi am sesizat deja organele de anchetă, Poliţia a venit, a constatat şi luni vom depune o plângere penală pentru că o astfel de faptă de vandalizare şi de lovire a intereselor Alianţei Creştin Liberale se pedepseşte, conform Codului de Procedură Penală, cu o lună până la trei luni închisoare şi sigur că vom cere ca Poliţia să îşi facă rapid datoria, să verifice pe camerele de supraveghere pe care le are Primăria imaginile, ca să identifice persoana care a făcut acest lucru şi să fie pedepsită conform legii", a afirmat Marius Nicoară.

Nicoară a precizat că, la Cluj-Napoca, acesta este primul caz de vandalizare a afişelor sau corturilor ACL.

 


populare
astăzi

1 Mutare misterioasă a Ucrainei?

2 De citit...

3 Foarte interesant! / Citind povestea asta realizezi că în cazul Georgescu orice este posibil...

4 Scandalos / Cică nu sunt bani și vor de la noi, dar „aleșii” se plimbă prin cele mai exotice destinații!

5 Daciana Sârbu, detalii despre noul iubit tatuat și înalt: „Nu mă ascund, nu mint, sunt bine, liniștită”. Ce spune despre căsătorie