Agnieszka Radwanska, adversara Simonei Halep în sferturile de finală ale turneului WTA de la Toronto

Românca Simona Halep, a treia jucătoare de tenis a lumii, o va avea ca adversară pe poloneza Agnieszka Radwanska (locul 14 WTA) în sferturile de finală ale turneului de la Toronto (Canada), dotat cu premii totale în valoare de 2.377.305 dolari. Radwanska, numărul 6 pe lista capilor de serie la competiția canadiană, a învins-o cu 6-2, 7-6, 6-4 pe franțuzoaica Alize Cornet, într-o partidă disputată joi, în aceeași zi în care Simona Halep, a doua favorită de la Toronto, a trecut tot în trei seturi, 6-3, 5-7, 6-4, de germanca Angelique Kerber (nr.13).

Principala favorită, americanca Serena Williams, s-a calificat la rândul ei în sferturile de finală, după o victorie facilă, cu 6-3, 6-2, obținută în numai 62 de minute, în fața jucătoarei germane Andrea Petkovic, cap de serie numărul 16. Williams o va înfrunta în turul următor pe italianca Roberta Vinci, numărul 53 mondial, pe care reprezentanta Statelor Unite a învins-o în trei confruntări, fără să piardă niciun set.