Cine o mai opreşte pe Liverpool din drumul spre titlu? Cormoranii au mai câştigat un meci şi s-au distanţat în fruntea clasamentului din Anglia

Liverpool a profitat din plin de pasul greşit făcut de Chelsea în această etapă ( echipa lui Mourinho a pierdut acasă cu Sunderland, scor 1-2 ) şi a câştigat cu 3-2 confruntarea din deplasare cu Norwich. Cormoranii au început ca din tun partida, reuşind să deschidă scorul chiar în minutul 4, atunci când Sterling a şutat frumos, de la distanţă, execuţie care l-a lăsat fără replică pe portarul advers.

Peste alte şapte minute, a venit rândul lui Sterling să fie servant pentru Luiz Suarez, care a punctat pentru 2-0, iar partida părea că se îndreaptă spre un scor fluviu pentru Liverpool. Numai că, în minutul 54, Gary Hooper de la Norwich a redus din diferenţă, dar acelaşi Sterling de la oaspeţi a făcut ca scorul să devină 3-1, după un şut deviat, ajuns sub bara transversală.

Speranţele gazdelor au fost reaprinse în minutul 77, când Snodgrass s-a înălţat peste toată apărarea lui Liverpool şi a trimis cu capul în poarta lui Simon Mignolet. La scorul de 3-2, cormoranii au încercat să conserve avantajul minor, dar au tremurat serios pe final, deoarece gazdele au ratat câteva ocazii bune de a restabili egalitatea. În cele din urmă, s-a terminat 3-2 pentru Liverpool, scor cu care cormoranii au câştigat în urmă cu o săptămână şi în faţa lui Manchester City, pe teren propriu .

Graţie acestui succes, Liverpool s-a distanţat la cinci lungimi în faţa lui Chelsea, dar va juca etapa viitoare chiar cu echipa lui Jose Mourinho, partidă care ar putea fi decisivă pentru câştigarea campionatului.

Iată cum se prezintă clasamentul în Anglia cu trei etape înainte de final:

1. Liverpool 35 25 5 5 96:44 80 puncte

2. Chelsea 35 23 6 6 67:26 75

3. Manchester City* 33 22 5 6 88:34 71

* City are două meciuri mai puţin disputate

Calcule pentru titlu în Anglia

În acest final de campionat, Liverpool mai are de jucat cu Chelsea, pe teren propriu (27 aprilie), Crystal Palace (d) şi Newcastle United (a). Dacă vor înregistra victorii pe linie în aceste ultime trei etape rămase, cormoranii se vor încununa campioni ai Angliei la finalul sezonului. Liverpool şi-ar putea permite luxul de a face egal cu Chelsea în meciul direct, dar ar putea avea nevoie de jocul rezultatelor pentru a termina campionatul pe primul loc.

Cu cine mai are de jucat Manchester City: Crystal Palace (d), Everton (d), Aston Villa (a).

Cu cine mai are de jucat Chelsea: Liverpool (d), Norwich (a), Cardiff (d).